online randevu tedavi ücretleri
Biz Sizi Arayalım tedavi ücretleri online randevu

Varis Hastalığı

Varis hastalığı yaşın ilerlemesi ile birlikte ortaya çıkan damarsal hastalıklardan biridir. Yaşın ilerlemesi ile birlikte riskte artmaktadır. Örnek vermek gerekirse 50 yaş üzeri kadınların %50’si varis hastalığı ile karşı karşıya kalmaktadır. Kılcal damar ve toplardamar genişlemesi olarak ikiye ayrılan hastalığı bu sayfada yakından tanımaya çalışacağız.

Varis Hastalığı Nedir?
Yukarıda da belirtildiği gibi hastalık toplardamar genişlemesi ve kılcal damar çatlaması şeklinde ikiye ayrılmaktadır. Kılcal damar problemi bacaklar yanı sıra yüz bölgesinde görülen estetik problemdir. Yani ciddi bir sıkıntıya neden olmamaktadır. Asıl sorun büyük ölçüde bacaklarda görülen toplardamar genişlemesi olup, önlem alınmadığında varis ülseri dediğimiz istenmeyen sonuçlara neden olur.

Varis Neden Olur, Risk Faktörleri Nelerdir?
Hastalığın neden olduğuna bakmadan önce nasıl oluştuğuna bakmak gerekir. Bunun içinde toplardamarları kısmen de olsa yakından tanımak gerekir.

Toplardamarlarda Kapakçık Bozulması Sonucu Oluşur: Varis hastalığına neden olan etken toplardamarlar içinde her 5-10 cm aralıklarla yer alan kapakçıklar olup, bunların bozulması sonucunda kirli kan sağlıklı bir şekilde kalbe geri dönmek yerine yer çekiminin etkisi ile bacaklarda beklemektedir. Bu durum damarların şişmesine, genişlemesine ve kanın orada pıhtılaşmasına neden olmaktadır.

Damarlarda Oluşan Yüksek Basınç Kapakçıkları Bozuyor: Peki sorunun kaynağını öğrendikten sonra şimdide kapakçıkların neden ve nasıl bozulduklarına bakalım. Damarsal hastalıkların en önemli nedeni genelde oluşan yüksek basınçtır. Örnek vermek gerekirse varis yanı sıra Hemoroid ve Anal Hematom dediğimiz makatta pıhtı toplanması damarlarda oluşan yüksek basınç ile ortaya çıkmaktadır.

Uzun Süre Ayakta Durmak, Çalışmak: Şimdi ise toplardamarlarda soruna neden olan yüksek basıncın neden olduğunu görelim. İlk ele alacağımız husus uzun süre ayakta durmak olacaktır. Büyük ihtimalle ayakta çalışma nedeni karşımıza çıkmaktadır. Örnek vermek gerekirse tekstil firmasında çalışan bir kalite kontrolcü, bir ütücüyü düşünün 1 metrelik çalışma alanında çoğu zaman 12 saat çalışmaktadır. Çok fazla hareket kabiliyeti bulunmayan bu tür meslekler damarlarda çok fazla basınç oluşmasına neden olmaktadır. Farklı bir örnek vermek gerekirse sürekli aynı noktada durması gereken bir güvenlik görevlisi de gösterilebilir.

Uzun Süre Oturmak, Oturarak Çalışmak: Yukarıda yer alan nedenin tam tersi olarak uzun süre oturan ya da diğer bir tabir ile masa başı çalışanlarda aynı riski taşımaktadır.  Çünkü hareketsiz kaldığınızda kan akışı durma noktasına gelmektedir.

Hamilelik Sürecinde Hormon Değişiklikleri: Kadınlarda sık görülen bir hastalık olup, bunun nedeni ise gebelik sürecinde hormon değişimleri ile ortaya çıkmasıdır. Bu süreçte daha çok kılcal damarlar oluşmasına karşın kadınlara özgü bir hastalık olan vajinal varislerde görülmektedir. Gebelik sürecinde oluşan varislerin tedavisi anne adayı ve bebeğe zarar gelmemesi için tedavisi ertelenmektedir. Çoğu kılcal damarlar doğum sonrası 2-3 aylık süreçte kendi kendine geçebilmektedir. Geçmemesi halinde ise tedavi edilmesi gerekir.

Fazla Kilo (Obezite) : En önemli nedenlerden biride fazla kilo problemi olup, bacaklarda artan yük damarlarda basınca neden olmaktadır. Bu durum özellikle anne adaylarında sık görülmektedir. Hamile kadınlar korku bir şey olur korkusu ile harekesiz bir yaşamı tercih etmektedir. Bu durum haliyle fazla kiloya neden olmaktadır. Aynı şekilde bebeğin oluşturduğu yük ile risk artmaktadır. Birçok hastalığın doğrudan ya da dolaylı nedeni olan fazla kilo problemlerinden kurtulmak gerekir.

Genetik: Varis nedenlerine dair aktaracağım son husus halk arasında ırsi ve ailesel olarak tasvir edilen genetik nedenler olacaktır. Evet bir çok hastalıkta olduğu gibi variste genetik olup, özellikle annenizde böyle bir hastalık varsa dikkatli olmalısınız. Çünkü damar duvarları zayıf olarak hayata merhaba diyorlar.

Varis Resimleri
Şimdi dilerseniz konuya kısa bir ara vererek hastalığı görseller üzerinden tanıyalım. İlk resim ciddi bir sorun olmadığını belirttiğimiz kılcal damar problemi olup, sonrası ise adım adım nasıl tehlikeli hale geldiğini göstermektedir. Tedavi olmadığınızda son resimde yer alan varis ülseri ortaya çıkmaktadır.

Kılcal Damarlar

Kalın bacak varisleri

Doktor muayenesi

Bacakta varis ülseri

Varis Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?

Evet arkadaşlar yazının geri kalan kısmında hastalığın ne olduğu ve neden olduğuna dair bilgi vermeye çalıştık, şimdi ise hastalığı nasıl anlayacağıma dair bilgilere yer vereceğiz. Bunun için varis hastalarında sık görülen belirti ve şikayetlere bakacağız.

Damarlarda Şişlik (Genişleme) İlk başlarda neredeyse hiçbir belirtisi ve şikayeti olmayan varisler daha çok hastalığın ilerlemesi ile kendini hissettirmektedir. Genelde insanlar hastalığı bacaklarında anormal damar görünümü ile fark ederler ya da herhangi bir muayene esnasında doktor fark eder. Örnek vermek gerekirse Komanda adayı olan Mehmetçiklerimiz bir dizi sağlık kontrolünden geçmektedir. Onlardan biride varis muayenesi olup, doktorlar komando adaylarının bacaklarına çıplak gözle bakarak varis olup, olmadığını anlarlar. Bu nedenle ilk dikkat edilmesi gereken belirti bacaklarda özellikle diz alt kısmında damarların belirgin olmaması gerekir. Düz ya da kıvrımlı şekilde şişlik varsa varis olduğunuz anlamına gelmektedir.

Örümcek Ağına Benzer Koyu Renkli Damarlar: Yukarıda yer alan damarlarda genişleme daha çok toplardamar problemine işaret ederken yine bacak ve yüz bölgesinde görülen genişliği 1-3 mm arasında değişen örümcek ağı benzeri damarsal yapılar ise kılcal damar problemini ortaya koymaktadır. Ciddi bir sorun olmamasına karşın estetik yönden kötü görünüme neden olduğu için tedavi olmanız önerilmektedir. Tedavisi lazer uygulaması ile kolayca bir şekilde yapılmaktadır.

Bacaklarda Ağrı: Sorun sadece rahatsız edici görüntü ile sınırlı kalmayıp, aynı zamanda bir dizi şikayetlere nede olmaktadır. Onlardan ilki bacaklarda ağrı olmaktadır. Özellikle gününün ilerleyen saatlerinde başlayıp, akşama doğru şiddeti artan bacak ağrısı ile karşı karşıya kalırsınız. Elbette ki tüm bacak ağrıları varis ile alakalı değildir. Varis ağrısı olup, olmadığını anlamak için 2 basit test yapabilirsiniz.

30-60 Dakika Yürüyüş Yapın: Ağrısı olan insanlar genelde bir köşede sabit durmayı tercih eder. Varis hastalarında bu durum kesinlikle hatalı olup, ağrıdan kurtulmak için durmak yerine hareket etmeli 30-60 dakika tempolu yürüyüş yapmalısınız. Bu esnada ağrınız kendiliğinden geçiyorsa yaşadığınız ağrı varis kaynaklı demektir. Çünkü yürüyüş esnasında tüm kaslar gibi bacak kasları da çalışmakta ve kan akışını düzene sokmaktadır. İmkanınız varsa her gün 30-60 dakika yürüyün ne fazla kilo, nede ağrı şikayetiniz kalacaktır.

Bacaklarınızı Kalp Seviyesinden Yukarıda Tutun: Yaşadığınız bacak ağrısının varis kaynaklı olup, olmadığını anlamak için yapacağınız bir diğer test ise yere uzanarak bu yatakta olabilir. Bacaklarınızı 20-30 cm yukarıda yani kalp seviyesinin üzerinde tutmaktadır. Kan akışını kolaylaştıran bu uygulama için medikal firmaları varis yastığı şeklinde ürünler satmaktadır. Çok fazla gerekli olmayıp, onun yerine bacaklarınızın altına normal 1-2 yastık koyabilirsiniz. Özellikle yatarken bu şekilde uyumanız sabaha rahat bir şekilde uyanmanızı sağlayacaktır.

Kramp: Varis şikayetleri arasında gösterilen bir diğer neden ise kramp olup, normalde bir tür kas problemi olmasına karşın varis hastalarında daha sık görüldüğü bilinmektedir. Günün her saati karşımıza çıkabilmesine karşın özellikle geceleri yatarken sizi acı içinde uyandırabilmektedir.

Kaşıntı: Bir diğer belirti ise varisli bölgelerde görülen kaşıntılardır. Kaşıntı normalde deriye olan bakteriyel saldırı ile ortaya çıkarken bu sefer daha çok toplardamarlarda bekleyen kirli kanın neden olduğu üzerinde durulmaktadır. Kaşıntı problemini Pruzon Krem gibi ürünlerle geçirebilirsiniz. Fakat bu hastalığın iyileştiği, ortadan kalktığı anlamına gelmez.

Ciltte Renk Değişimi ve Cildin Sertleşmesi: Sorun ilerledikçe şikayet ve belirtilerde değişiklikler ve yeni şikayetler ortaya çıkacaktır. Özellikle açık renkli bir cildiniz varsa cildinizdeki renk değişimi kolaylıkla fark edilecektir. Hastalığın olduğu bölgede cilt kahverengi renge bürünmektedir. Bu durum hastalığın ilerlediği ve artık varis ülseri dediğimiz duruma çok yakın olduğunuz anlamına gelmektedir. Bu durum aynı zamanda cildin daha sert ve kuru olmasına neden olur.

Kanama: Varis belirtilerine dair aktaracağım son husus bacaklarda kanama olup, artık yolun sonuna geldiğimiz anlamına gelmektedir. Çünkü toplardamarlar bir balon değil ki sınırsız bir şekilde genişlesin. Bir noktadan sonra genişleme yerini damarlarda çatlamaya ve cilt dışına kanamaya bırakacaktır. Bu durum bazen ciddi olup, kanı durdurmak için tampon yapmak gerekir. Önlem almadığınızda bu kanamalar zamanla bacaklarda iyileşmesi güç yaralar yani varis ülserine neden olmaktadır. Bu aşamaya gelmeden mutlaka tedavi olmalısınız.

Varis Teşhis ve Tedavisi Nasıl Yapılır?
Evet arkadaşlar şimdi ise sorunun çözümüne yönelik detayları ele alacağız. Öncelikle bu hastalığın hamile hastalar dışında kendi kendine geçmeyeceğini bilmelisiniz. Aynı şekilde tablet, krem ya da bitkisel karışım gibi ilaç ve kozmetik ürünlerle de geçmeyeceğini bilmelisiniz. Aynı şekilde rahatlatıcı etkisi olmasına karşın tedavi edici özelliği olmayan varis çorapları içinde çok fazla beklentiye girmemelisiniz. Pe ki bu hastalık nasıl geçecek, ne yapmalıyız? Öncelikle bu alanda uzman bir doktora muayene olarak hastalığın kesin teşhisini sağlamalıyız.

Hangi Doktora Gidilir?
Damarlarda anormal görünüm, ağrı, kramp, kaşıntı probleminiz varsa mutlaka kalp ve damar cerrahisi uzmanına muayene olmalısınız. Dahiliye ve Cildiye uzmanlarına muayene olmak yeterli olmaz. IDEA Klinik bu konuda size ücretsiz muayene imkanı sunmaktadır.
Adres: Türkkonut – Yener İş Hanı Atatürk Bulvarı No:81/4 Kızılay – ANKARA
Telefon:
0312 431 75 47 – 0312 431 95 47
GSM & WhatsApp: 0505 119 36 90

Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Şimdide cevabı en çok merak edilen hususa tedavi konusuna geçelim. Yazının giriş kısmında da belirttiğim gibi bu hastalıktan ilaç, krem, sülük ve varis çorabı kullanarak kurtulamazsınız. Etkili ürünler belki bir nebze olsun şikayetinizi azaltır ama hastalığı tamamen ortadan kaldırmak için yeterli değildir. Bu nedenle doktor muayenesi yanı sıra doktorun uygulayacağı cerrahi müdahale gerekmektedir. İnsanlar bu müdahalenin sadece ameliyat olduğunu düşünerek korkuya kapılmaktadır. Maalesef yersiz bir korku olup, 2000 yılının başından beri tüm varisler ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilmektedir. Tabii ki teknoloji, uzmanlık ve alt yapı gerektiren bu uygulamaları her yerde bulma imkanınız yoktur. IDEA Klinik Ankara şubesinde tüm varisleriniz ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilir. Bu yöntemlerin ne olduğu ve nasıl yapıldığına özetle bakalım.

LAZER: Ameliyatsız varis tedavi denince ilk akla gelen isim olup, aynı zamanda uygulanan ilk yöntemdir. Lazer denince insanlar her ne kadar cilt üzerinden uygulanan yöntemi bilseler de birde damar içinden uygulanan EVLA (Endo Venöz Lazer Ablasyonu) dediğimiz yöntem bulunmaktadır. Cilt üzerinden sadece kılcal damarları tedavi ederken damar içinden kalın varislerde tedavi edilmektedir.

RADYO FREKANS: Lazer benzeri bir diğer uygulama ise kısa adı RF olan Radyo Frekans uygulaması olup, yine lazer gibi cilt üzeri ve damar içinden uygulanan yöntemleri bulunmaktadır. Cilt üzerinden uygulanan milimetrik olarak çalışma gerektirmektedir. Damar içinden uygulana EVRFA (Endo Venöz Radyo Frekans Ablasyonu) ise EVLA ile aynı mantıkla yapılmaktadır.

KÖPÜK & SKLEROTERAPİ: Farklı bir tedavi yöntemi olarak ise köpük ve diğer adıyla Skleroterapi yöntemini ele alalım. Buda damar içine uygulanan yöntemlerden biri olup, bu sefer cihazlar yardımı yerine daha çok varis tedavisinde etkili ilaçlardan yardım alınmaktadır. Atesklerol adı verilen ilaç köpürtülerek (köpükle varis tedavisi) ya da saf halde sorunlu damarlara enjekte edilmesi (Skleroterapi) şeklinde uygulanmaktadır. Tedavi yöntemlerine dair bilgileri yüzeysel detaylarla geçiyorum. Çünkü bununla ilgili geniş kapsamlı bilgi, belge, resim ve videoların yer aldığı ayrı bir sayfa bulunmaktadır. Aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Varis Ameliyatı (Önermiyoruz) Varis tedavisinde en eski uygulamalardan olan ameliyat günümüzde yerini teknolojiye bırakmış durumdadır. Tabii ki ciddi yatırım gerektiren bu cihazlar her yerde olmadığı için ameliyatların uygulanışı devam etmektedir. Varis ameliyatında amaç sorunlu damarı vücuttan atmaktır. Bunun için kasık bölgesinde yapılan kesi ile damara ince bir tel sokulur. Tel mümkün olduğunca ilerletilerek bacaklara yakın bir noktadan çıkarılır ve damar telin ucuna bağlanarak kasıklardan tel geri çekilir. Geri çekme ile damar sıyrılarak çıkarılmaktadır. Genel anestezi ve ameliyathane ortamında yapılması gereken bir uygulama olup, sadece kalın varislerde uygulanabilir. Hastanede yatma, iş gücü kaybı gibi birçok dezavantajı olduğu için uygulamıyoruz ve önermiyoruz. Tabii ki bizim önermememiz ameliyatın bilimsel olmadığı anlamına gelmez. Sadece hastanın daha rahat etmesi için ameliyatsız yöntemlere öncelik veriyoruz. Seçimi size bırakıyoruz.

Varis Tedavi Ücretleri Ne Kadar?
Evet arkadaşlar bir diğer önemli detay ise tedavi ücretleri olup, bu konuda maalesef size net bir rakam verme imkanım olmayacaktır. Çünkü her insanda hastalığın tipi ve boyutu farklı olmaktadır. Buda fiyatların farklı olmasına neden olmaktadır. Örnek A hastası basit bir kılcal damar için geliyorsa B hastası ilerlemiş kalın varislerle kliniğimize müracaat edebilmektedir. Bu durum her hastada tedavi ücretlerinin farklı olmasına neden olmaktadır. Ücretinizi öğrenmek için kliniğimize gelerek ücretsiz muayene olabilirsiniz. Tüm hastalar için muayene ücretsiz olup, SGK’lı hastaların tedavisinde %50 indirim uygulanmaktadır. Kliniklerimiz randevulu hasta kabul etmekte olup, 0312 431 75 47 numaralı telefon yanı sıra aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak İnternet sitemiz üzerinden randevu oluşturabilirsiniz.

Bunlara ek olarak sanal muayene uygulamasından yararlanabilirsiniz. Bunun için aşağıda yer alan formu kullanabilirsiniz. Hastalığa dair resim çekerek aşağıdaki form vasıtası ile kalp ve damar cerrahisi uzmanlarımıza gönderebilirsiniz. Resimden hastalığınız incelenerek uygulanması gereken tedavi ve ücreti belirlenmektedir. Seçtiğiniz ulaşım yöntemine göre merak ettiğiniz detaylar size Email ya da telefon ile bildirilecektir.

Doktora Sor
Varis hastalığına dair aktaracaklarımız şimdilik bu kadar olup, sizlerin merak ettiği farklı hususlar varsa bunun içinde aşağıda yer alan soru ve yorum formundan sorularınızı iletebilirsiniz. Doktorlarımız hastalardan geri kalan zamanlarda size burada yanıt vermektedir.

https://www.ideaklinik.com/varis-neden-olur-risk-faktorleri-nelerdir.html

https://www.varisistanbul.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017 Frontier Theme

[]
1 Step 1
Sizi Aramamızı İster misiniz?
Adınız Soyadınız
Telefon NumaranızLütfen boş bırakmayınız
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder