Türkçe İngilizce Azerice Arapça Rusça Almanca Farsça Ukrayna

Lazerle Varis Tedavisi

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda ameliyatsız varis tedavilerinin öncüsü olan bir yöntemi lazer uygulamasını sizlerle inceleyeceğiz. Yaklaşık 20 yıldır uygulanan lazerle varis tedavisi ameliyatı gereksiz hale getirmiştir.

Exotherme lazer

Lazer Uygulaması Nedir?
2000’li yıllara geldiğimizde varis tedavisinde adeta devrim niteliğinde bir yöntem geliştirildi. Kısa adı EVLA (Endovenöz Lazer Ablasyonu) olan tedavi yöntemi uygulanmaya başlandı. Damar içinden yapılan tedavi zamanla cilt üzerinden uygulanan türü de geliştirildi. Gerek kılcal damarlar gerekse toplardamar genişlemelerinde uygulanmaktadır. Şimdi dilerseniz nasıl yapıldıklarına göz atalım.

Lazerle Varis Tedavisi Nasıl Yapılır?
Evet arkadaşlar yukarıda da belirtildiği gibi damar içi ve cilt üzerinden yapılan 2 farklı yöntem bulunmaktadır. Bu nedenle yapılışını 2 farklı başlıkta ele almak gerekir.

Endovenöz Lazer Ablasyonu (EVLA): İlk olarak ameliyatsız varis tedavinin öncüsü ile EVLA ile başlayalım. Damar içinden uygulanan bir yöntem olup, özellikle kalın varislerin tedavisinde etkili olmaktadır. Kılcal damarlarda uygulanması mümkün değildir. Kılcal damarlar içinde cilt üzerinden uygulanan yöntem geliştirilmiştir. Yapılışına bakacak olursak öncelikle sorunlu damarın haritası çıkarılmaktadır. Yani başlangıç ve bitiş noktası tam olarak belirlenmektedir.

İğne İle Delinerek Damara Girilir: Tespit edilen sorunlu damarın içine çok ince bir tel olan lazer kateteri sokulması gerekir. Bunun için kesmek yerine iğne ile delik açılarak damara ulaşılmaktadır. Ultrason eşliğinde tel damarın içinde ilerletilerek istenen noktaya kadar ilerletilir. Yerleştirme tamamlandığında tele enerji verilerek ucunda yer alan 1-2 cm’lik kısım içinde olduğu damarı yüksek ısı ile tahrip etmektedir. Kateter adım adım geri çekilerek enerji verilmektedir. Yaklaşık 15-20 dakika içinde yapılmakta ve %100 etkili bir yöntemdir.

Yapılışını İzleyin
Aşağıda yer alan animasyon videoda 1 dakika gibi kısa sürede nasıl yapıldığı özetlenmektedir. Videoya göz attıktan sonra cilt üzerinden uygulanan yöntemi ele alacağız.

Cilt Üzerinden Lazerle Varis Tedavisi
Yukarıda aktardığımız uygulama sadece kalın varislerde uygulandığı için özellikle büyüklüğü 2-3 mm geçmeyen kılcal damarların tedavisinde maalesef işe yaramamaktadır. Buna çözüm olarak ise cilt üzerinden uygulanan lazer yöntemi geliştirilmiş olup, kılcal damarların tedavisi bu şekilde yapılmaktadır. Zararlı maddelerden arındırılmış olan lazer ışınları ciltten koyu renkli damarlar tarafından emilerek yüksek ısı ile tahrip olmaktadır.

Sadece Kılcal Varislerin Tedavisinde Uygulanır: Cilt üzerinden uygulanan gerek lazer gerekse kısa adı RF olan Radyofrekans sadece kılcal damarların tedavisinde uygulanır. Daha önce de belirttiğimiz gibi ciddi bir hastalık olarak kabul edilmeyen kılcal damarlar sızlama dışında herhangi bir sorun ve şikayete neden olmazlar. Tabii ki bacak ve yüz bölgesinde dikkat çekici olduğu için estetik yönden tedavi gerektirmektedir. Lazer ve RF dışında aynı şekilde 1 mm ve üzeri yani iğne girecek kadar geniş kılcallarda köpük tedavisi de yapılmaktadır.

Cilt Soğutularak Başlanır: Lazer tedavisinde etki yüksek ısı ile olduğu için haliyle bu ısı hastayı rahatsız edecektir. Bunun önüne geçmek için ilk olarak özel bir jel ile cilt soğutulmaktadır. Tabii ki geliştirilen yeni cihazlarda jel yerine özel soğutma sistemleri bulunmaktadır. Mesela Exotherme Vasküler Lazer cihazlarda Saphire soğutma sistemi ile jele gerek kalmadan uygulama esnasında cilt sürekli 5 derece olarak soğutulmakta ve hastanın hiçbir şekilde rahatsız olmaması sağlanmaktadır.

Kılcal Damarlara Nokta Atışlar Yapılır: Uygulama her ne kadar basit bile görünse de kesinlikle bu işin uzmanları tarafından yapılması gerekir. Çünkü lazer ışınları direkt olarak kılcallara temas ettirilmelidir. Yoksa kılcal damara etki etmediği gibi sağlıklı dokunun zarar görmesine neden olur. Bunu göz önünde bulunduran lazer üreticileri Exotherme lazerde olduğu gibi cilt altındaki kılcalları 10 kat yakınlaştırma özelliği ile görmenizi sağlıyor. Doktor uygulama yapmadan önce kılcalı çok net bir şekilde görüyor, uygulayacağı noktayı belirliyor ve atışlara başlıyor.

Nasıl Yapıldığını Görelim:
Evet arkadaşlar yukarıda anlatmaya çalıştım ama hiçbir zaman bir görsel ya da video kadar etkili olmayacaktır. Bu nedenle aşağıda yer alan videoya göz atmanızı rica edeceğim. Aşağıda yer alan video en gelişmiş teknolojilerden biri olan Exotherme lazer ile yapılmaktadır. IDEA Kliniklerde de kullanmaya başladığımız bu cihazı yakından tüm kliniklerimizde görmeye başlayacaksınız.

Yüzdeki Kılcallarda da Kullanılıyor
Kılcal damarlar sadece bacaklar ile sınırlı kalmadan aynı zamanda yüz bölgesinde de ilerleyen yaşlarda sıkça görülmektedir. Burun bölgesinde daha dikkat çekici hale gelen bu durumdan kurtulmak için Exotherme lazer yeterli olmaktadır.

Lazerle Varis Tedavi Ücretleri Ne Kadar?
Şimdi dilerseniz birde bu uygulamanın fiyat hususuna bakalım. Öncelikle varis tedavi ücretleri hastalığın durumuna, yaygınlığına, uygulanacak tedavi ve hastanın SGK güvencesi olup, olmadığına bakılarak belirlenmektedir. Bu nedenle her hastanın tedavi ücreti farklı olabilmektedir. Ama şunu belirtmek gerekirse kılcal damar tedavileri en uygun fiyatla yapılan tedavilerdir. Çünkü toplardamar genişlemeleri gibi zor değildir. Tedavi ücretinizi öğrenmek için IDEA Kliniklerde ücretsiz muayene olabilir ya da aşağıda yer alan sanal muayene uygulaması ile öğrenebilirsiniz.

Resim Çek, Gönder
Kılcal damarlarınızın tedavi ücretini öğrenmek için aşağıda yer alan formu kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey hastalığı gösteren resim çekerek kalp ve damar cerrahisi uzmanlarımızın incelemesi için göndermektir. Sizden gelen bilgi ve resimleri inceleyen doktorlarımız seçtiğiniz iletişim yöntemi ile size ulaşarak bilgi vermektedir.

Doktorumuz Sorularınıza Yanıt Veriyor
Lazerle varis tedavisi hakkında da aktaracaklarımız nihayete ermiş olup,  bundan sonra sizlerden gelen sorulara yanıt vereceğiz. Sayfada yer alan bilgilerde aradığınız husus yoksa bunun için özür diliyoruz. Ama bir seçenek daha sunmak istiyorum. Aşağıda yer alan soru ve yorum formunu kullanarak kalp ve damar cerrahisi uzmanlarına sorunuzu sorabilirsiniz. En kısa sürede bu sayfada sorunuza yanıt verilmiş olacaktır.

Tedavi Sonrası Varis Çorabı Kullanmak Gerekir mi?
Bu sorunun cevabı tedavi olduğunuz doktora göre değişmektedir. Öncelikle cilt üzerinden yapılan kılcal damar tedavisinde gerek yoktur. Sadece damar içinden uygulanan Endovenöz Lazer Ablasyonu için tedavi sonrasında 1 hafta 10 günlük süreçte önerilebilir. Ama dediğim gibi doktorun vereceği bir karar olup, varis çorabı yerine bandaj uygulayabilir.

İz Kalır mı?
Lazerle yapılan tedavilerde hiçbir şekilde iz kalmaz. Gerek damar içi gerekse cilt üzerinden yapılan tedavilerde iz kalmaz. Elbette ilk günlerde cilt travmasına bağlı olarak kızarıklık ve morluklar olacak ama bunlar kısa bir süreç içinde kaybolacaktır. Tabii ki burada doktor tecrübesi de önemlidir.

SGK Karşılıyor mu?
Evet arkadaşlar lazerle varis tedavisini SGK karşılamaktadır. Özel sağlık merkezlerinde bunun yansıması olarak %50 indirim uygulanmaktadır. SGK’lı hastalara tüm idea kliniklerde %50 indirim uyguluyoruz. Tedavi ücretlerini öğrenmek için yukarıda yer alan formu kullanınız.

Seans Ücretleri Ne Kadar? IDEA kliniklerde böyle bir uygulama bulunmamaktadır. Belirlenen ücret hastalığın ortadan kaldırılmasına yöneliktir. İster 1 seans ister birden fazla seans uygulama yapılsın. Ücretler seans başına olsa o zaman daha fazla ücret almak için seansları uzatmak için ahlaki olmayan durumlar ortaya çıkıyor.

Lazerle Varis Tedavisi Zararlı mı?
Cevabını vermek istediğim son soru bu yöntemin herhangi bir zararı ya da yan etkisinin olmadığı yönündedir. Tedaviler insan sağlığı içindir. İnsana zarar veren bir tedavi olmaz.

5 comments

 1. Bacakları çok sıcak tutmak varislere iyi yada kötü mü?
  Op.Dr. Nihat AYDIN
  Varisleşmiş damarları sıcak tutmanın varise bir faydası olmaz tam tersi damarın dahada genişlemesine neden olur

 2. Bacağımdaki ben pantolon felan giyerken takılıyo. Ne kadara alıyorsunuz. İz kalır mı

  • Cihan: Fİyatlar için ücretlerin yazdığı sayfamıza göz atabilirsiniz. Genellikle iz kalma riski bulunmuyor. İz kalma riski olan benlerde doktorumuz tedavi öncesinde bilgilendirme yapıyor.

 3. Varislerim çok yoğun tedavisi kaç gün sürer ortalama ona göre şehir dışından gelmek istiyorum

  • Cevat: Tedavinin seans sayısı varislerin yoğunluğuna göre belirlenmektedir. Kullanılan ilacın günlük kullanım dozajını geçmemek adına ikinci seansa ihtiyaç duyulabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim