Türkçe İngilizce Azerice Arapça Rusça Almanca Farsça Ukrayna

Kıl Dönmesi (Pilonidal Sinüs)

Kıl dönmesi özellikle genç erkeklerin baş belası olmaya devam ediyor. Tıp dilinde pilonidal sinüs olarak adlandırılan bu sorun daha çok oturan ve uzun süreçli araç kullanan sürücüleri ilgilendirmektedir. Tabii ki fazla kilo problemi olan insanlarda aynı riski taşımaktadır. Genelde erkeklerde görülmesine karşın nadir de olsa kadınlarda da görülmektedir.

Pilonidal Sinüs

Pilonidal Sinüs Nedir?
Makat bölgesinde görülen hastalıklardan biri olup, çok farklı bir yapıya sahiptir. Hastalığın yapısını özetlemek kuyruk sokumu bölgesinde cilt altında kılların birikmesi halidir. Nasıl ve neden olduğuna yazının devamında bakacağız. Çözümü cilt altında biriken kılların giriş deliği ile birlikte çıkarılması ile mümkün olmaktadır. Giriş delikleri yok edilmediği sürece etkili bir tedavi olmaz.

Kıl Dönmesi Nasıl Oluşur?
Yukarıda da belirttiğim gibi gençler, oturarak çalışanlar, araç kullananlar bu kısmı çok dikkatlice okumalıdır. Sorunun kaynağı büyük ölçüde insanların saç telleri olmaktadır. Çünkü ameliyat edilen hastalardan çıkarılan kıllar incelendiğinde hiç birinin makat bölgesine ait olmadığı büyük ölçüde saç kılı olduğu tespit edilmiştir. Fakat yine de kesin nedeni bilinmemekle birlikte kıl ve tüylerin kuyruk sokumu bölgesinden cilt altına girdiği tahmin edilmektedir.

Saç Yenilenmesi / Saç Dökülmesine Dikkat: Evet arkadaşlar kıl dönmesinin kaynağında dökülen saçlar önemli rol oynamaktadır. İyide hocam benim saçlarım dökülmüyor ki diyebilirsiniz. Bu durumda biraz dermatolojiye girerek saçları ele almamız gerekir. İnsanın kafasında en az 150 bin saç teli bulunmaktadır. Kıllar 2-6 yıl arasında yaşayıp yenilenmek için dökülmektedir. Dökülen kılın yerine 6 ay içinde yenisi çıkmaktadır. Saçların %10’luk kısmı bu şekilde sürekli dökülerek yenilenir. Daha anlaşılır bir ifade kullanmak gerekirse günlük 80-100 tel saçınız siz farkına varsanız da varmasanız da yenilenmek için dökülür. Tabii ki bu saçlarda seyreklik ve açıklığa neden olmadığı için dikkatli olmaz. Saçınızda seyrelme oluyorsa bu durumda sizinkisi yenilenme değil, saç dökülmesidir. Bu konu hayli uzun olup, daha fazla detaya https://www.sachastaliklari.com sitesinden ulaşabilirsiniz.

Kıl, Tüy Kuyruk Sokumu Bölgesine Toplanır: Saçınız başta olmak üzere sırtımızdan dökülen kıllar özellikle uzun süre ve yayılarak oturan insanlarda kolaylıkla kuyruk sokumu bölgesine ilerlemektedir. Yürüyüş ve sürtünme ile ciltte delik açan kıllar buradan oluşturdukları yol ile kademe kademe cilt altında birikmektedir.

Kıl Batması İle Karıştırılmaktadır!
Normal insanlar kadar bu konu üzerinde malumat veren uzmanlarda sorunu kıl batması ile karıştırmaktadır. Yaptıkları tariflerde sorunun cilt dışına çıkamayan kılların deri altında uzaması şeklinde anlatmaktadır. Bu anlatılan kıl batması olup, genelde epilasyon yakan kadınların bacak ve koltuk altı bölgesinde görülmektedir. Kıl dönmesi ise %95 kuyruk sokumu bölgesi %5 ise göbek deliği ve mesleği berberlik olan insanların parmaklarında görülmektedir. Bu tür yorumlara fazla itibar etmemelisiniz. Yukarıda belirttiğim gibi ameliyat ile çıkarılan kıllar incelediğinde makat bölgesine ait olmadıkları görülmektedir.

Korunmak İçin Dik Oturun, Temizliğe Önem Gösterin: Peki bu soruna önlem almak isteyenler için ilk önerim otururken ya da araç kullanırken yayılmak, yaygın oturmak yerine mutlaka dik oturmalarını öneriyoruz. Bu şekilde dökülen saç kılları kuyruk sokumu bölgesine ulaşmaları zorlaşacaktır. Aynı şekilde kişisel temizliğe önem vermeliyiz. Tuvalet ihtiyacımız gördükten sonra anüs ile birlikte biraz daha yukarılara uzanarak kuyruk sokumu bölgesini de temizlerseniz o bölgede bulunan ve cilt altına girmeyi bekleyen kılları temizlemiş olursunuz. Bu şekilde riskleri bertaraf edersiniz. Zaten 35 yaşından sonra cilt sertleştiği için artık pilonidal sinüs riski sizde kalmayacaktır.

Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır?

Makat bölgesinde birçok hastalık görüldüğü için genelde bir birine karıştırılmaktadır. Pilonidal sinüs belirtileri maalesef ilk başlarda yok denecek kadar azdır. Bu nedenle sorun fark edildiğinde büyük ölçüde ilerlemiş olacaktır. Buna rağmen yine de bir ihtimal var ama yapar mısınız bilmiyorum.

Kuyruk Sokumunda Delik: Evet arkadaşlar kıl dönmesini erken süreçte tespit etmenin en kolay yolu kuyruk sokumu bölgesinde delik kontrolü yapmakla mümkündür. Çünkü kıllar cilt altına girebilmek için bir ya da birden fazla giriş deliğine neden olmaktadır. Delikler 1 kılın gireceği kadar küçük ya da 0,5 – 1 cm arası genişlikte olabilmektedir. Yani demek istediğim bakıldığında rahatça görülür ve fark edilir.

Şişlik: Kılların olduğu noktada kılların miktarına göre belirgin bir şişlik meydana gelmektedir. Doktorlar genelde bu şekilde sorunun olduğu noktayı tespit ederler. Tabii ki her şişlik pilonidal sinüs olmayacağını bilmelisiniz. Apse halinde şişliğin daha büyük seviyeye geleceğini belirtmeliyim.

Akıntı: Kıl dönmesi problemi olan insanlarda ilerleyen süreçte günde birkaç damla şeklinde kötü kokulu akıntılar meydana gelmektedir. Bunun nedeni cilt altında biriken kılların oluşturduğu tahrişe bağlı olarak vücudun salgıladığı bir sıvıdır. Normal şartlarda günde 3-4 damla olan bu akıntı enfekte olması halinde daha fazla olabilmektedir.

Apse / İltihap: Pilonidal sinüs akıntısı olduğu süreçte ciddi bir şikayet olmaz. Akıntı kesilmesi halinde işte o zaman ağrı, ateş gibi şikayetlere hazır olmalısınız. Çünkü sıvı dışarı çıkamadığı için apseye neden olmaktadır. Bu durum haliyle ağrı ve şişlik problemini de beraberinde getirmektedir. Fark edildiği anda mutlaka bir sağlık merkezine giderek boşaltılması gerekir. Aksi halde 1 hafta içinde kendi kendine patlayacak olup, muhtemelen sorunun daha geniş bir alana yayılmasına neden olacaktır. Kuyruk sokumu bölgesinde böylece giriş deliğine ek olarak birde apse çıkış deliği ortaya çıkacaktır.

Kıl Dönmesi Apsesi Nasıl Boşaltılır?

Öncelikle bunu kendi kendimize yapmak yerine mutlaka bir sağlık uzmanından yardım almalısınız. Öncelikle genel cerrahi uzmanı tercih etmelisiniz. Yoksa hastanelerin acil bölümünde de boşalttırabilirsiniz. Nasıl yapıldığına bakacak olursak apse olan bölgede çok küçük bir kesi yapmak yeterlidir. Cilt altında biriken cerahat o kesi ile birlikte cilt dışına çıkacaktır. Bu şekilde sizde de bir rahatlama oluşur. Apse boşaltılmasına ek olarak doktorunuz antibiyotik tedavisi önerecektir. Bu aşamadan sonra 1-2 ay içinde kıl dönmesi tedavinizi yaptırmanız gerekir. Yoksa sürekli aynı sorunla karşı karşıya kalırsınız.

Ağrı: Özellikle apse oluşması halinde ciddi bir ağrı sizi beklemektedir. Tabii ki bu bölgede görülen ağrıların tek nedeni Pilonidal Sinüs olmadığını bilmelisiniz. Anal hematom dediğimiz hastalıkta ciddi ağrılara neden olur. Kıl dönmesinde görülen ağrı normal şartlarda otururken hafif bir şekilde olurken apse oluşması halinde dayanılmaz seviyelere ulaşabilir.

Kaşıntı: Bir diğer bulgu ise makatta kaşıntı olup, özellikle akıntı olması halinde cildin sürekli nemli ve bir nevi kirli kalmasına bağlı oluşur.  Tuvalette bölgeyi temizlediğinizde ortadan kalkacaktır. Akıntı sürekli olacağı için mutlaka önlem almalısınız. Bunun için size önerim Kalamin içeren Puzon krem olacaktır. Cilt üzerinde koruyucu tabaka oluşturarak cilde zarar gelmesini önler. Örnek vermek gerekirse bebeklerde kullanıldığında onların işlemesi ve kakası cilde zarar veremiyor. Böylece pişik sorunu oluşmamaktadır.

Kıl Dönmesi Nasıl Geçer?
Öncelikle sorunun zamanla kendi kendine geçme olasılığı olmadığını belirtmek istiyorum. Aksine zamanla cilt altında biriken kılların sayısı artacaktır. Çünkü giriş delikleri var olduğu sürece yeni kıllar girmeye devam edecektir. Çözümü cerrahi müdahale olup, bu alanda uzman bir isimden yardım almanız gerekir. Çünkü bilimsel tedavi ancak ameliyatla mümkün olmaktadır.

Kıl Dönmesi İçin Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?
Bunun için tek seçenek var oda genel cerrahi uzmanlarıdır. Başka bir hiçbir bölüm kıl dönmesi tedavisi yapamaz. Çünkü ilaçla, kremle vs tedavi edilecek bir hastalık değildir. O nedenle genel cerrahi uzmanı olması yanı sıra Proctoloji (makat hastalıkları) alanında uzman bir isim olması daha kaliteli bir hizmet almanızı sağlayacaktır.

Kıl Dönmesi Ameliyatı Nasıl Yapılır?
Evet arkadaşlar yukarıda belirttiğim gibi kıl dönmesinden bilimsel anlamda kurtulmak için tek çözüm yolu ameliyat olmaktadır. Çünkü cilt altında biriken kıllar onları saran zar işe birlikte giriş deliklerini de kapsayacak şekilde yok edilmesi gerekir. Aksi halde tam anlamıyla tedavi olduğunuz söylenemez. Kıl dönmesi ameliyatı olarak günümüzde birçok yöntem denenmiş olup, benim size önerim Mikro Sinüsektomi olacaktır. Klasik yöntemlere göre devrim niteliğinde olan bu uygulama sadece 5 dakika içinde yapılır ve hastanın hiç bir özgürlüğünü kısıtlamamaktadır.

Mikro Sinüsektomi Nedir, Nasıl Yapılır?
Günümüze kadar onlarca pilonidal sinüs ameliyatı geliştirilmiş olup, çağdaş yöntemlerden biride Mikro Sinüsektomi olarak kayıtlara geçmiştir. İsmi yabancı olmasına karşın geliştiren bir Türk doktor olup, genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Atilla Kaya tarafından tarif edilmiş ve uygulanışı hızla yaygınlaşmaktadır. Yukarıda da belirttiğim gibi devrim niteliğinde yeniliklere imza atmıştır. Dilerseniz ilk olarak nasıl yapıldığına sonrada üstünlüklerine göz atalım.

Sadece 5 dakika İçinde Yapılır, Anında Taburcu Olursunuz
Videoda da gördüğünüz gibi uygulama ameliyathane ortamı gerekmeksizin klinik ve hatta doktor muayenehanesinde bile %100 güvenle yapılabilmektedir. Bu durum tedavi ücretinin kat kat daha ekonomik olmasını sağlamaktadır. Ameliyathane gerektirmemesine baktığımızda aynı zamanda konforlu bir yöntem olduğunu görüyoruz. Çünkü narkoz yok, tedavi sonrasında hastanede yatma yok, iş gücü kaybı gibi istenmeyen durumların hiç biri yaşanmaz. Tedavi sonrası hasta 10-15 dakika dinlendikten sonra evine, işine, okuluna dönebilir. İsterse kendi aracını kullanarak dönebilir. Yani klasik yöntemlerde olduğu gibi yüzüstü vs yatmak gerekmez.

Mikro Sinüsektomi Fiyatı Çok Ekonomiktir
Uygulamanın avantajları kadar fiyatları da içinizi ferahlatacaktır. Mikro Sinüsektomi ameliyathane gerektirmediği için klasik yöntemlere göre daha ekonomiktir. SGK geçerli olduğu için SGK’lı hastalara ayrıca %50 indirim yapılmaktadır. Fiyatını burada sizlerle paylaşmak isterdim ama maalesef Sağlık Bakanlığının yasağı nedeniyle yazamıyorum. İletişim bilgilerinden ulaşarak bilgi alabilirsiniz. https://www.ideaklinik.com/tedavi-ucretleri-bilgisi.html

Sorularınızı Bekliyoruz
Kıl dönmesine dair aktaracaklarımız şimdilik bu kadar olup, ayrıca ameliyatlar ve mikro sinüsektomi yöntemi ile ilgili sitemizde ve aşağıda yer alan kaynak sitelerde bulunmaktadır. Dilerseniz aşağıda yer alan soru ve yorum formundan sorularınızı iletebilirsiniz. En kısa sürede size bu sayfadan yanıt verilecektir.

https://www.ideaklinik.com/kil-donmesi-pilonidal-sinus.html
https://www.kildonmesiklinigi.com

37 comments

 1. Geçtiğimiz aylarda Doktor Adil bey tarafından ameliyat oldum. Kendisine başarılar diliyor ve teşekkür ediyorum.
  Op.Dr Adil ALTINSOY
  Teşekkür ediyorum.Sağlıkla dolu yıllar diliyorum

 2. nurten Kasımlıoglu

  76 yaşında yım varis ameliyatı olabilirmiyim
  Op.Dr. Nihat AYDIN
  Herhangi bir yaşda varis ameliyatı riskine girmnize gerek yok çünkü kliniklerimizde bütün varis çeşitlerini amelişyatsız yötemlerle tedavi edebiliyoruz

 3. Yaklaşık iki ay önce ameliyat oldum adil hocama çok tesekkur ediyorum harika bi doktor ayrıca ameliyat diğer yöntemlre oranla çok avantajlı sadece ilk 3 gün üzerine oturmamanizi ve elinizden geldiğince temiz bakmanizi öneririm bunun dışında yapmanız gereken hiç bisey yok adil hocam minnettarım size
  Op.Dr Adil ALTINSOY
  Teşekkür ediyorum.Birlikte iyi sonuçlar alıyoruz

 4. Hocam benimde kuyruk sokumunda agri vardi önce pöcük sandim hastaneye gittim kil dönmesi oldugunu fakat cok kucuk oldunu soylediler ve siyah bi Krem verdiler bunu sur dediler ufak oldugu icin ameliyat olursam kisa zaman sonra tekrarlicani o yuzden buyudugu zaman olmam gerektigini soylediler tavsiyeniz nedir?
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji uzmanı)
  Ğüzel bir atasözü vardır.Yılanın başını küçükken ezeceksin.İdeal bir mikrosinüsektomi yapılacak hastasınız.Zaman geçirmeden gelin sizi tedavi edelim

 5. Bugün Adil bey tarafından microsinüsektomi yöntemiyle operasyon geçirdim..Mükemmel bi insan ve Mükemmel bi cerrah çok güzel ilgilendi ve 20 dakıkalık bir operasyondu ameliyattan cıktıktan sonra 3 km den fazla yürüyüs yaptım. Sorunu olanlar biran önce kendisine ulaşsın korkulacak hiç birşey yok.Kendisine ve ekibine çok teşekkürler..
  Op.Dr Adil ALTINSOY
  Fatih beye teşekkür ediyorum.Hastamızla uyum içinde yapılan ameliyatların sonucuda yüz güldürüyor

 6. Hocam ben 1 sene önce kapalı kildonmesi ameliyatı oldum ama kalem ucu kadar açıklık kapanmadi bide tergibi akıntı ve koku oluyor tekrarlamismidir bi hocam bu ama liyatan 4 ay sonra bi sıkıntı daha oldu su şekilde anlatayım namaz abdesti alıyorum ama kendim osturmuyorum sızdırma oluyo bu ameliyat sonrası oldu 4 aysonra bunun bi adı tedavisi varmıdır açıklamasını yazarmisiniz
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji uzmanı)
  Kalem ucu kadar delik akıntı geliyorsa ufak bir tekrar olabilir.Makattan sızıntı gelmesinin nedeni araştırılmalıdır.gerekirse testler yapılabilir

 7. 1 yıl önce doktor Adil bey tarafından ameliyat edildim. Çok memnun kaldım. Mikrosinüsektomi yöntemi gerçekten en iyisi. Ameliyattan sonra o bölgeyi temizlemeyi alışkanlık haline getirin.(tavsiye ameliyat olacaklara)
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji uzmanı)
  Karşılıklı uyum içinde yapılan işlerin sonuçları beni ve ekibimi onurlandırıyor.Burada hastamında işlemden sonra bilinçli bakımı sonucun daha iyi olmasını sağlıyor.Teşşekür ederim.

 8. Ben birinci ameliyatımı türkiyede ikinci ameliyatımı yurtdısında oldum ve daha gecmedi artık gecirecek bir doktor ameliyat arıyorum lütfen bana yardımcı olun 3 senedir cekiyorumm
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji uzmanı)
  0505 119 3690 WhatsApp hattımıza resim gönderirseniz durumunuz hakkında daha rahat cevap veririm

 9. 16 yasindaki oglum kil donmesi sikayetiyle adil hocam tarafindan ameliyat oldu.IDEA klinigini netten arastim ve gitttik,hem calisanlari hemde adil hocam cok ilgili ve güleryüzlü tavirlariyla bizi cok memnun ettiler. Öncelikle Adil hocama ve IDEA calisanlarina cok tesekkur ediyorum ilgi ve alakalarina…cok basarili bi operasyon oldugunu söyledi ve gercekten endiselerimizin gereksiz oldugunu anladik .IDEA ve adil hocami tercih ettigimiz icin mutlu olduk kendisine cok tesekkur ediyoruz
  Op.Dr.Adil Altınsoy(proctoloji uzmanı)
  Karşılıklı uyum içinde ekip olarak yapılan işlerin meyveleride güzel oluyor.Ben ekibimle başarılı bir ameliyat yapacagım hastam ve yakınıda güzelce denidiği gibi bakımını yapacak sonuç yüz güldürecek.Teşşekür ediyorum

 10. Adil hocam sanırım benimki de küçük sizin de değiniz atasözü gibi ben bu yorumları okudukdan sonra haftasonu size gelmeyi düşünüyorum ama ilk önce aileme söylemem gerek biraz utanıyorum ilk önce gitmiycektim boşver geçer dedim ama sonra düşündüm de geçmezdi.Sizin iyi bir doktor olduğunuz yorumlardan da gördük ben de gelip sizi görüp konuşmak isterim bende 16 yaşındayım okulu da aksatmamam gerek o yüzden mikrosinüsektmi amleliyatı olamya karar verdim.Yarın babama söyliycdm ve hemen haftasonuna randevu alıp bu hastalıkdan kurtulmak istiyorum.Bu yorumlari ariyordum iki gundur bu horumlar oldukca daha cok hasta gelir cunku kendine guveni gelir benim de suan guvenim geldi elim de olsa suan gelip amaliyat olmak istiyorum 😀 suan cok sevincliyim
  Op.Dr Adil ALTINSOY
  Gelirsen muayene eder .uygunsa yaparız.geçmiş olsun

 11. Hocam bende 10 yildir kil donmesi var 4 kez apse bosaltirdim acaba bende o dediginiz amelyattan olabilirmiyim erzurumdan gelcem gelip geri donmem kac gun surer bide net bi fiyat verseniz simdiden tesekkurleer
  Op.Dr Adil ALTINSOY(proctoloji uzmanı)
  Mutlaka whatsapp hattımıza(0505 119 36 90) net resimler gönderirsen microsinüsektomi için uygun olup olmadığınızı söylerim.Aynı gün dönebilirsiniz.Diger konuları bu numaramdan sekreterimiz bilgilendirecektir

 12. Hocam iyi çalışmalar yaklaşık iki yıl önce ktistalize fenol yöntemiyle ameliyat oldum ama tekrar etti apse oluşuyor sonra kendiliğinden akıyor sorun kalmıyor ancak sürekli tekrar ettiği için rahatsızlık duyuyorum ve beni oldukça etkiliyor umarım durumum sizin yönteme uygundur iyi günler
  Op.Dr Adil ALTINSOY(proctoloji uzmanı)
  Mutlaka whatsapp hattımıza(0505 119 36 90) net resimler gönderirsen microsinüsektomi için uygun olup olmadığınızı söylerim.Ğeçmiş olsun

 13. Merhaba hocam 8 ay önce ameliyat oldum tekrardan iltihap akıntm başladı doktora gidip sizin ameliyat yöntemini söyledim olmaz ddi makata kadr inceklermis çalıştığım için olmak istemiyorm yardımcı olurmusnz ?sizin dediğiniz yöntemle olcksa hemen gelirim
  Op.Dr Adil ALTINSOY(proctoloji uzmanı)
  505 119 36 90 whatsapp resim gönderirseniz net bilgi verebilirim.

 14. Merhabalar hocam bende iki yildir bu sorunla ugrasiyorum 3 kez apse aldirdim bir kerede kendi patladi.Fakat ben ameliyat konusunda cok cekingenim daha dogrsu korkuyorum diyebilirim apse alınırken bile kendimi sikmaktan tansiyorum dusuyor bana yardimci olur musunuz
  Op.Dr Adil ALTINSOY(proctoloji uzmanı)
  Apse bosaltma kibar nazikçe yapılmazsa cok agrılı olur.Microsinüsektomi agrısız bir yöntemdir.Lokal anestezi esnasında gerekli ihtimam gösterilir

 15. Hocam yaklaşık 15 yıldır kıl dönmesi var bende doktora gittim bana 20 cm açık kalacak şekilde bi ameliyat önerdi.sizin uygulamanız büyük kıl dönmelerinde de etkili olabilirmi yoksa cerrahi operasyon mu yaptırmalıyım.
  Op.Dr Adil ALTINSOY
  Büyük ise karidakis yaparız.kesi küçük olur

 16. SLM hocam,kıl dönmesi sıkıntım var fotoğrafımı çekip göndermek istiyorum ve yorumları nızı bekliyorum. Wahtshap numaranızı gönderirseniz.

 17. Kardeşim 2 defa açık kıl dönmesi ameliyatı oldu ama iyileşmedi. Ne yapmalıyız. Kesin çözüm nasıl olur

  • Bedir: IDEA Kliniklerinde daha gelişmiş yöntem olan Mikro Sinüsektomi uyguluyoruz. Kardeşiniz gelsin muayene edelim.

 18. Mehabalar,
  Ben 3 hafta önce mikro sinüsektomi yöntemi ile Adil Bey tarafından kıl dönmesi ameliyatı oldum. Cuma günü oldum, işim bütün gün bilgisayar başında oturmak olduğu halde salı günü işime döndüm. Bir sonraki hafta hiçbir şeyim kalmadı sayılır. Özellikle 12. gün dikişlerim de alınınca iyice rahatladım. Şu an 3 hafta öncesinde kıl dönmesi olduğumu bile unutur hale geldim.
  Ayrıca hiçbir ağrı çekmedim, sadece ilk günlerde tuvalete falan giderken biraz sızlama yaşadım ama hiçbiri sıkıntı oluşturmadı. Ayrıca ben hastalığımın farkına varalı 9 ay kadar olmuştu, onu da söyleyeyim.

  Kesinlikle bu yöntemi tavsiye ediyorum, Adil Bey’e de çok teşekkür ediyorum.

  • Biz teşekkür ederiz efendim. Sağlığınıza kavuşmanız bizleri ayrıca memnun etmektedir.

   IDEA Ankara Kliniği

 19. İyi günler doktor bey ben bir sene önce flap yöntemi ile kıl dönmesi ameliyatı olmuştum şu an nüksetme durumu var. İş ve sosyal hayatımı aksatmadan bu rahatsızlıktan en iyi hangi yöntem ile kurtulabilirim?

 20. Öncelikle herkese merhaba. Genel Cerrahi doktoruna gittim. Bende kıl dönmesi olduğunu söyledi. Ama ben hastalığın pek fazla ilerlediğini düşünmüyorum. Çünkü 3-4 aydır bu hastalığın farkına vardım. Neyse doktor antibiyotik krem verdi ve yazın ameliyat olacağımı söyledi. Bende antibiyotik kremi kullanıyorum. Antibiyotik kremin adı ‘Fucidin’. Bazen büyük abdestimi yaparken kıl dönmesi olan yerden kanama oluyor ve bazende iç çamaşırıma akıntı oluyor. Bazende antibiyotik kremi sürünce parmağıma biraz kan bulaşıyor. Ben klasik ameliyatlarla kıl dönmesi ameliyatı olmak istemiyorum. Mikro Sinüsektomi yöntemiyle olmak istiyorum. Ama bu konuda bazı endişelerim var. Bu yöntemde nüks etme- tekrar etme olasılığı ne kadardır. Bu yöntemle kesin iyileşiyor muyuz. Birde ben üniversite öğrencisiyim maddi durumum iyi değil. SGK ‘am yok. Muayenler ücretsiz mi? Tüm işlemler muayene, Mikro Sinüsektomi ve tüm diğer işlemler dahil toplam 1960 TL mi? Eğer tüm işlemler toplam 1960 TL ise İdeaKlinikte olabilirim. Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim. İyi günler dilerim.

 21. Merhaba hocam benim kıl dönmem oldugunu düşünüyorum kuyruk sokumunda, bugün doktora gideceğim muhtemelen apseyi boşaltacak bir apse var çünkü, ben gelsem hastanenizde günübirlik ameliyat olup dönebilir miyim kalma şansım yok ve biraz uzakta samsunda yaşıyorum. Bu hastalık tahminimce bende 9 – 10 aydır var. Mikrosinusektomi için gerekli şartlar nelerdir ?

  • Eref: Bütün kıl dönmelerinde microsinüsektomi uygulanabilir. Herhangi bir şartı bulunmamaktadır. Tedavi sonrasında aynı gün içerisinde sosyal yaşantınıza dönebilirsiniz.

 22. Merhaba ankarada yaşıyorum sakal ekimi yapıyor musunuz

 23. Merhaba hocam nasırım var serçe parmağımda aldırıncada çok bi ağrım olur mu

 24. Kuyruk sokumumda acik yara olustu iltihap akiyor ne kadar daha idare edebilirim

 25. Kıl dönmesi apseli olarak fiyatı ne kadar hocam ona göre bi değerlendirme yapayım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim