Home / Hemoroid (Basur) Hastalığı / Lazerle Basur Tedavisi

Lazerle Basur Tedavisi

Lazerle Basur Tedavisi

Geçtiğimiz günlerde sitemizde paylaştığımız yazılara bakacak olursak lazer uygulamaları sürekli karşımıza çıktığı görülmektedir. Bu sefer hemoroid yani basur hastalığının tedavisinde lazer uygulamasını ele alacağız. Yine maalesef tüm hastalarda etkili olmadığını belirterek başlayacağım. Bu nedenle erken süreçte doktora başvurmanız daha kolay yöntemlerle sağlığınıza kavuşmanızı sağlayacaktır.

İç basurlarda lazer uygulaması

Lazerle Hemoroid Tedavisi Nedir?
Sadece 1. Ve 2. Derece iç hemoroid tedavilerinde uygulanan bir yöntemdir. Elektrokoagülasyon dediğimiz yüksek ısı ile oluşan ya da oluşmakta olan memeyi tahrip ederek yok etmektedir.

Nasıl Yapılır?
Öncelikle muayene ile sorunun kaynağı iç hemoroid olduğu kesinlik kazanmalıdır. Çünkü tüm makatta kanama şikayetleri basur ile alakalı değildir. Rektal tuşe dediğimiz parmakla ya da Anal Endoskopi cihazı ile rektum içindeki anormallikler tespit edilir. Yapılan inceleme de hastalığın evresi 1 ve 2. Derece ise lazer uygulaması yapılır. Elektrik enerjisin ısı enerjisine dönüştüren cihaz dokunduğu noktada 140 dereceye varan ısı ile 3-4 mm derinlik 7-8 mm genişliğinde doku hasarına neden olmaktadır.

Anoskop Kullanılır: Uygulama rektum içinde olacağı için anoskop kullanmak gerekecektir. Rektum içini kolayca görme ve tedavi imkanı sunan Anoskop ile maksimum 10 dakika içinde tamamlanmaktadır. Aşağıda yer alan videoda nasıl yapıldığına dair genel cerrahi uzmanı Op. Dr. Atilla KAYA tarafından bilgilendirme yapılmaktadır. Bu tür tedavilerin çekimi mümkün olmadığı için temsilci uygulama yapmaktadır.

Kanamalı Hemoroid İçin Süper Bir Uygulamadır:
Bu tür cihazlar ameliyat esnasında kanamayı durdurmak içinde kullanılır. Tedavi ile basur memeleri yok edilirken aynı zamanda kanama problemi de ortadan kalkmaktadır. Tabii ki bu süreçten sonra kabızlık ve ıkınma alışkanlığından vazgeçmeniz gerekir. Çünkü toplardamarlarda oluşan basınç yeniden soruna neden olabilir.

Acı ve Ağrı Yaşanmaz?
Ağrı problemi genelde cilt (deri) yüzeyine yakın sinirler ile hissedilen bir durumdur. Rektum iç kısmında sinir olmadığı için gerek tedavi gerekse sonrasında ağrı durumu ya hiç olmaz. Ya da ağrı kesici ile ortadan kalkacak düzeydedir. Böylelikle lazerle basur tedavisi ameliyatsız bir yöntem olarak kabul edilir.

Kasların Kesilmesine Neden Olmaz
Klasik ameliyatlarla yapılan tedavilerde basur memesi kesilirken yanlışlıkla kaslarda kesilebilmektedir. Bu durum maalesef hastalarda dışkı kaçırmaya neden olmaktadır. Lazerle hemoroid tedavisinde bunların hiç biri yaşanmayıp, güvenli bir uygulamadır.

İş Gücü Kaybı Yaşanmaz

Tedavi ameliyatsız yöntem olması nedeniyle hastalara narkoz uygulaması ve sonrasında hastanede yatma gibi istenmeyen durumlar oluşmaz. Lokal bir anestezi ile sadece 10 dakika içinde yapılmaktadır. Hasta 1 günlük istirahat sonrası işine, okuluna dönebilmektedir. Böylece pratik ve kişinin özgürlüğünü kısıtlayıcı değildir.

Tedavi Ücreti Çok Ekonomiktir
Ameliyat olmadığı için klinik ortamında kolayca yapılmaktadır. Böylece ameliyathane masrafı ortaya çıkmamış olur. Lazerle hemoroid tedavi ücretlerinin ne kadar olduğunu eminim merak ediyorsunuz. Bunun farkındayım ama maalesef Sağlık Bakanlığı yasağı nedeniyle yazamıyorum. Tedavi ücretinizi öğrenmek için size en yakın IDEA Klinikler de muayene olabilir ya da aşağıda yer alan formu kullanarak İnternet sitemizden öğrenebilirsiniz. Formu doldururken SGK’lı olup, olmadığınızı belirtmelisiniz. Çünkü SGK’lı hastalara %50 indirim yapılmaktadır.

Ankara’da Lazerle Basur Tedavisi Yapan Hastaneler Hangileri?
Başkentte bu hizmeti veren hastaneler hangileri bilmiyorum ama IDEA Ankara kliniğinden yararlanabilirsiniz. Alanında tecrübeli genel cerrahların görev yaptığı merkezde 1.2. ve 3. Derece iç basurlar Lazer ve Rubber Band Ligation gibi yöntemlerle tedavi edilmektedir. IDEA Klinik adres ve iletişim bilgileri aşağıda yer almaktadır. Size uygun tarih ve saate randevu alarak hizmet alabilirsiniz.

Türkkonut – Yener İş Hanı Atatürk Bulvarı No:81-16 Kızılay – ANKARA
Tel: 0312 431 75 47 – 0312 431 95 47

Derece İç Basur Tedavisinde THD Uyguluyor
Konuyu toparlamak gerekirse iç basur 1’den 4’e kadar evresi olan bir hastalıktır. Lazerle 1. Ve 2. Derece tedavi edilirken aynı şekilde Rubber Band Ligation dediğimiz lastikle boğma yöntemi de uygulanmaktadır. 4. Derece yani son evreye ulaşması halinde ise ne lazer nede RBL etkili olmayacaktır. Genelde klasik basur ameliyatları ile meme vücuda yakın noktadan kesilir. IDEA Kliniklerde bunu yapmak ve hastayı sıkıntıya sokmak yerine THD dediğimiz Transanal hemorrhoidal dearterialization yöntemi uygulanır. Hemoroid memesini kesmek yerine ultrason ile memeye kan taşıyan damar tespit edilip bağlanmaktadır. Memeye kan gelmediği için küçülerek yok olmaktadır.
Dış Basur Lazerle Tedavi Edilir mi?

Hemoroid hastalığı sadece rektum ile sınırlı kalmadan anüs çevresinde şişlik ve ağrı ile ortaya çıkan dış basurlar olarak da karşımıza çıkmaktadır. Lazerle dış hemoroid tedavisi mümkün olmayıp, cerrahi müdahale gerekmektedir.

Sorularınızı Yanıtlıyoruz
Evet arkadaşlar bu konuda da aktaracaklarımız bu kadar olup, sonuç olarak görülüyor ki hemoroid erken süreçte tedavisi oldukça kolay ve konforlu olmaktadır. Makatta kanama sorunu olanlar mutlaka bir genel cerrahi uzmanına muayene olmalıdır. Aşağıda yer alan soru ve yorum formundan sorularınızı bizlere iletebilirsiniz.

https://www.ideaklinik.com/lazerle-basur-tedavisi.html

7 comments

  1. 1992de iç basur ameliyatı oldum geçen seneler içerisinde iç hemoroid değilde anüs çevresinde şişik oluyor bunu parmağımla iterek yerine getiriyorum. tedavisi tekrarımı olur lazerle alakalımı..aydınlatırsanız sevinirim..saygılarımla

  2. Daha öncesinde lazer tedavisi oldum ve nüksetti kanama ve sisligim var şişlikler lazer olunca kuculup kalmıştı kesilip alınmamıştı şu an tekrar var ne yapabiliriz ?

  3. 2 senedir kabızlık sonrası meme çıkıyo. Lazerle yapılırmı

    • Ramiz: Hemoroidin 4 farklı evresi bulunmaktadır. Ve farklı evrelerde farklı tedavilere başvurulabilir. Senin sorununa lazerin etki edip etmeyeceğinin tespit edilmesi için hemoroid türünün ve evresinin tespit edilmesi gerekir. Lazer uygulaması yapılıp yapılmayacağı muayene ile belirlenebilir.

  4. Makatımda hemoroid hemde et benleri var bunların hangisini önce tedavi ediyorsunuz.

    • Sercan: Makat bölgesinde oluşan HPV virüsü kaynaklı kondilomlar sıklıkla et benleri ile karşılaştırılabilir. Net bilgi verebilmek için whattsap hattımıza bir fotoğraf gönderebilirsiniz. Bu sayede sorununuzu doğru şekilde tespit edebiliriz. ( 0532 350 25 87)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Whatsapp Destek
İletişim Bilgilerimiz