Türkçe İngilizce Azerice Arapça Rusça Almanca Farsça Ukrayna

Ameliyatsız Varis Tedavisi

Bir önceki konumuzda toplumda en sık görülen damarsal hastalıklardan biri haline gelen varisin nedenleri, belirtileri ve şikayetlerini gördük, şimdi ise henüz böyle bir hastalığı olmayanlar için korunma önerileri ile varis hastaları için çözüm yöntemlerini göreceğiz. Her zaman belirttiğim gibi varis tedavi edilmesi gereken yapısal bozukluk içeren bir hastalıktır.

Ankara'da varis tedavisi

Varis Nasıl Geçer, Ne Yapmalı?
Kılcal damar dışında kalan tüm toplardamar genişlemeleri mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Tedavide amaç hastalıktan tamamen kurtulmak ise bunu ilaç, krem, varis çorabı ve bitkisel karışımlarla yapmanız mümkün değildir. Bu tür ürünler ki sadece bilimsel olarak etkinliği kanıtlanmışları hastalığın neden olduğu ağrı, kaşıntı ve kramp gibi şikayetleri kısmen azaltmaktadır.  Varisler ve şikayetlerinden kurtulmak için tek çözüm yolu doktorun uygulayacağı cerrahi müdahale olmaktadır. Hizmet aldığınız sağlık merkezinin kalitesi ve hasta yoğunluğuna göre ameliyat ve ameliyatsız tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Biz IDEA Klinik olarak ameliyatsız tedaviler (Lazer, Radyo Frekans, Köpük ve Skleroterapi) uyguluyor ve öneriyoruz. Varis ameliyatının neden olduğu sıkıntılardan dolayı ise ameliyat yapmıyor ve önermiyoruz. Pe ki bu önerdiğimiz yöntemlere ve nasıl yapıldıklarına bakalım.

Lazerle Varis Tedavisi

Ameliyatsız varis tedavi uygulamasının başlangıç noktası olan Lazer sağlık alanında kullanımı hızla yaygınlaşmaya devam ediyor. 2000’li yılların başında EVLA yani (Endovenöz Lazer Ablasyonu) ile damar içinden uygulanmaya başlayan lazer zamanla cilt üzerinden uygulanan 2. Biri türü ile daha cazip hale gelmiştir. Varis tedavisi yanı sıra ben aldırma ve kanamalı hemoroid tedavilerinde de kullanılmaktadır. Şimdi nasıl yapıldıklarına detaylı bir şekilde bakalım.

Cilt Üzerinden Lazerle Varis Tedavisi Öncelikle sadece kılcal damar tedavisinde uygulandığını bilmelisiniz. Çünkü cilt üzerinden yapılan uygulama ile kalın varisleri tedavi etmeniz mümkün değildir. Yüz bölgesindeki kılcal damarların tedavisinde de uygulandığı için gereklidir. Elektrik enerjisini ısı enerjisine dönüştüren cihaz 130 dereceye kadar ulaşan bir ısı ile uygulanan kılcal damarları tahrip etmektedir. Kişinin canı yanmaması için cilt özel bir jel ya da bazı cihazların ki Exotherme Laser bu konuda çok başarılıdır. Uygulama esnasında aynı zamanda cildi soğutmakta ve görüntüleme teknolojisi ile cilt altındaki kılcal damarları 10 kat yakınlaştırarak görerek uygulama yapmaktadır. Cihazın değeri 100 Bin TL ve üzeri olup, her yerde Exotherme Lazer bulma imkanınız olmayacaktır.

Endovenöz Lazer Ablasyonu (EVLA)yukarıda belirtilen yöntem sadece kılcal damarların tedavisinde etkili iken kısa adı EVLA olan Endovenöz Lazer Ablasyonu ile daha fazla varis tedavi edilmektedir. Damar içinden uygulanan bir yöntem olup, 10-30 dakika içinde yapılmaktadır. Ultrason eşliğinde yapılmakta olup, ilk olarak cilt üzerinde küçük bir delik açarak damara ulaşılmaktadır. Buradan damar içine çok ince lazer fiberi dediğimiz bir tel kateter sokulur. Sorunlu damar boyunca ilerletilen bu telin ucunda yer alan 1-2 cm’lik alana enerji verilerek damar tahrip edilmektedir. Bu işlem sorunlu damar boyunca uygulanmaktadır. Büyük ihtimalle en fazla 30 dakika sürecek olup, lokal anestezi ile yapılmaktadır. Hasta tedavi sonrası 1 saat istirahat ettikten sonra taburcu olmaktadır. Aşağıda yer alan videoda nasıl yapıldığı gösterilmektedir.

Radyo Frekans Uygulaması (Cilt Üzerinden) Ameliyatsız varis tedavilerinden biride kısa adı RF olan (Radyo Frekans) olup, lazer ile büyük benzerlikleri bulunmaktadır. Öyle ki her ikisi de cilt üzeri ve damar içinden uygulanan yöntemleri bulunmaktadır. Cilt üzerinden uygulanan radyo frekans yine kılcal damar tedavilerinde uygulanmakta olup, çok ince bir ucu ile kılcal damarlara milimetrik dokunuşlarla yapılmaktadır.

Endovenöz Radyofrekans Ablasyonu (EVRFA) Yukarıda da belirtildiği gibi iki şekilde uygulanan RF damar içinden de uygulanmaktadır. Yukarıda tarifini yaptığımm EVLA (Endovenöz Lazer Ablasyonu) yönteminden çok fazla bir farkı olmayıp, o nedenle aynı şeyleri tekrar etmek istemiyorum.

Köpükle Varis Tedavisi
Ameliyatsız varis tedavilerine dair aktaracağım son yöntem köpük ya da diğer adıyla Skleroterapi olacaktır. Türkiye ve Avrupa’da en çok uygulanan yöntemlerden biri olup, halk arasında iğneli varis tedavisi olarak da bilinmektedir. Diğer uygulamalarda genelde cihaz kullanılırken burada ise daha çok etkili ilaç ve doktor tecrübesi ön plana çıkmaktadır.

İlaç Köpük Haline Getirilir! Köpükle varis tedavisi ilacın hava ile karıştırılarak köpürtülmesi şeklinde yapılan bir tedavidir. İlaç olarak atesklerol kullanılmaktadır. 3’lü musluk adını verdiğimiz bir alet ile ilaç köpürtülerek çoğaltılmaktadır. Bu durum aynı zamanda tedavinin daha ekonomik olmasını sağlamaktadır. Hazırlanan köpük çok ince iğne yardımı ile damarlara enjekte edilmektedir.  Uygulandığı anda etkisini göreceğiniz tedavilerden biridir.

Skleroterapi Uygulaması atesklerol köpük haline getirmeden saf halde de kullanılmaktadır. Bu daha çok aşırı ilerlemiş damarların tedavisinde yapılmaktadır. Doktorunuz muayene esnasında yöntem ve dozunu belirlemektedir. Aşağıda yer alan videoda yine yöntemin yapılışı gerçek tedavi esnasından alınmış görüntülerle izleyebilirsiniz.

 10-30 Dakika Arasında Sağlığınıza Kavuşursunuz
Yukarıda detayları yer alan tedavi yöntemleri tüm varislerde %100 etkili olarak uygulanmaktadır. Tedavinin sürecine bakacak olursak hastalığı durumuna göre 10-30 dakika sürmekte ve genelde klinik ortamında lokal anestezi ile yapılmaktadır. Çoğunlukla tek seansta yapılan tedaviler nadiren 2. Ve 3. Seanslara gerek duyulmaktadır. IDEA Klinikte ücretlendirme hastalığın tamamen tedavisine yönelik olup, seansların 1 ya da birden fazla olması ücretlendirmeye etki etmemektedir.

Hastanede Yatma ve İş Gücü Kaybı Yok
Yukarıda yer alan tedavilerin tümü ameliyatsız yani ayaktan uygulanan yöntemler olduğu için hastaya narkoz uygulanmaz. Böylelikle hastanede yatma gibi ekstra masraf çıkaran uygulamalarla karşılaşmazsınız. Hasta tedavi sonrası evine, işine, okuluna dönebildiği için herhangi bir iş gücü kaybı yaşanmaz. Ameliyat olduğunuzda ise 2-4 gün hastanede sonrasında 20-45 gün ise evde istirahat etmeniz gerekir. Çalışan ve eğitim görenler için bu durum ciddi sıkıntıya neden olmaktadır.

Fiyatı İse Daha Ekonomik
Ameliyatsız varis tedavilerinde ameliyathane ve birden fazla personele gerek olmadığı için tedavi ücreti daha ekonomik bir şekilde yapılmaktadır. IDEA Klinik tüm hastalara ücretsiz muayene imkanı uyguladığını bir kez daha belirtmek istiyorum. SGK’lı hastaların tedavi ücretlerinde ise %50 indirim yapılmaktadır. Pe ki tedavi ücretleri ne kadar merak ettiğinizi biliyorum. Fakat size net bir fiyat bilgisi verme imkanım maalesef yoktur. Çünkü her hastanın varisleri bir diğerinden farklı olup, herkese aynı fiyatları vermek doğru bir yaklaşım olmayacaktır. Bu nedenle tedavi ücretinizi ücretsiz muayene esnasında ya da aşağıda yer alan sanal muayene formunu kullanarak öğrenebilirsiniz.

Fotoğraf Çek Gönder, Ücretini Öğren
Muayene için kliniğimize gelme imkanı olmayanlara yönelik sanal muayene uygulaması bulunmaktadır. Uygulanması gereken tedavi ve ücretinizi bir tıkla öğrenebilirsiniz. Bunun için öncelikle hastalığınızı gösteren fotoğraf çekerek aşağıdaki form aracılığı ile doktorlarımıza gönderin. Yapılacak inceleme ile uygulanması gereken tedavi yöntemi ve ücreti size Email ya da telefon ile dönüş yapılarak bilgi verilecektir.

Randevu Almayı Unutma
IDEA Kliniklerde muayene ve tedavi işlemleri randevulu olarak yapılmaktadır. 0312 431 75 47 numaralı telefon ya da aşağıda yer alan bağlantıya tıklayarak randevu oluşturabilirsiniz.

Doktorumuz Sorularınızı Yanıtlıyor
Varis hastalığı ve tedavisine dair aktaracaklarımız şimdilik bu kadar olup, sizlerin merak ettiği diğer hususlara kalp ve damar cerrahisi uzmanımız yanıt verecektir. Aşağıda yer alan soru ve yorum formundan sorularınızı iletebilirsiniz.

61 comments

 1. köpük tedavisi pahalı bir tedavimi bende düşünü yorum..
  Op.Dr.Nihat AYDIN
  Köpük tedavisinde fiyatı varislerinizin durumu ve yoğunluğuna göre belirliyoruz. Bana kalırsa özel hastanelerin aldığı ameliyat farkına göre kıyaslandığında fiyatı uygun bir tedavi yöntemi

 2. genislemis damarların görünümü tedaviden sonra kayboluyor mu?

  Op.Dr. Nihat AYDIN
  Kliniğimizde tedavisini yaptığımız tüm varis damarları tamamen kayboluyor bu konuda tereddüt yaşamanıza gerek yok

 3. Ankarada tam adresiniz nerede
  Op.Dr Adil ALTINSOY(proctoloji uzmanı)
  Atatatürk bulvarı 81/4 kızılay 0505 119 36 90 dan randevu alabilirsiniz

 4. Operasyon sonrası bu damarların işlevsel olarak pasif olması vücut icin herhangibir sorun teşkil eder mi?
  Op.Dr. Nihat AYDIN (ANKARA) KALP DAMAR UZMANI
  Varisli damarlarınızı operasyonsuz yöntemlerle tedavi ediyoruz ve tedavi edilen damarların pasif olması size herhangi bir sorun teşkil etmez. Daha geniş bilgi için 0505 119 36 90 numaralı telefondan daha detaylı bilgi alabilirsiniz geçmiş olsun

 5. ücretler nesdir bende oluşmaya başladı kalp doktora gittim venüs yetmezlik dedi ameliyat söyledi ben olmak istemiyorum cünkü kimse tavsiye etmiyor bana yardımcı olurmusunuz
  Op.Dr. Nihat AYDIN (ANKARA) KALP DAMAR UZMANI
  Kliniğimizde köpük, skleroterapi, RF gibi ameliyatsız yöntemlerle tedavinizi yaparız ücret varisinizin yoğunluğu ile ilgili olarak belirlenir. Daha geniş bilgi için 0505 119 36 90 numaralı telefondan daha detaylı bilgi alabilirsiniz geçmiş olsun

 6. Umida tursunova

  TC vatandaşı olmayan hastalara yapilirmi fiyat oranabilirmiyim
  Op.Dr. Nihat AYDIN (ANKARA) KALP DAMAR UZMANI
  0505 119 36 90 nolu whatssap hattımıza resim atarsanız veya gelip muayene olursanız(muayene ücretsiz)daha rahat fiyat verebiliriz.TC vatandaşı olmayanlara fiyat konusunda yardımcı oluyoruz.

 7. botox sonrası hemoroid memeleri görülmesi normal midir? ne kadar sürede geçer?
  Op.Dr Adil ALTINSOY(proctoloji uzmanı)
  Botoks makatta gevşeme yapınca hastanında hemoroidi varsa daha görünür hale gelebilir

 8. Derin ven yetmezliklerinde köpük tedavisi oluyor mu vendeki reflü düzelirmi

  • Op.Dr. Nihat AYDIN Kalp ve Damar cerrahisi
   Derin venöz yetmezlikdede köpük tedavisi yapılır ve sonuçları oldukça yüz güldürücüdür, reflüyede faydası olmaktadır

 9. Ben daha önce cebeci tıp fakültesinde yaptırdım dr.mustafa ŞIRLAK bacagımda hiçbir iyileşme olmadı.canımın çok acıdıgınamı,paramın gittiginemi,bacagımın iyileşmediginemi üzüleyim.sözde profesör dü.en son gittim bacagımı gösterdim bana eczacılar derneginden bul diye köpük yazdı bende birdaha ğitmedim.

  • Op.Dr. Nihat AYDIN Kalp ve Damar cerrahisi
   Köpükle tedavi yönteminde bu konuya özelleşmiş merkezlerde yapılırsa ve özellikle tedaviyi yapan Doktorun varisdeki tüm yeniliklere ve her tedavinin tüm aşamalarına uygun bilgiye sahipse gayet iyi sonuçlar alınmaktadır.

 10. selam ben kayseride yaşıyorum varis tedavisi için ankaraya gelmek istiyorum orda konaklama yeriniz var mı eşimde de aynı rahatsızlık var ikimiz de tedavi olmak istiyoruz sosyal güvencemiz var bu amaliyatı ssk karşılıyor mu teşekkürler

  • Op.Dr. Nihat AYDIN Kalp ve Damar cerrahisi
   Maalesef konaklama yerimiz yok ancak il dışından gelen hastalara hızlandırılmış yöntemle bir iki gece konaklıyacakları bir ortam bulabilirlerse günde birkaç seans yaparak hızlıca tedavilerini yapabiliyoruz. Ayrıca yakınlarımızda çok uygun fiyatlara kalabileceğiniz yerler var. Geçmiş olsun

 11. Botoxtan,sonra hamile kalmamda bir sakınca var mi ?
  Op.Dr Adil ALTINSOY(proctoloji uzmanı)
  Teorik olarak sakınca yok denebilir.Ama tercihan 4-5 ay geçse iyi olur.Bu konuda yapılmış yeterli çalışma yok

 12. köpükle varis tedavisinde varisin yok olduğunu söylüyorsunuz nasıl yok oluyor sonuçta dışarı atılmadığına göre gizleniyormu ? açıklık getirebilirmisiniz
  Op.Dr.Nihat AYDIN Kalp Damar cerrahisi
  Köpükle varis tedavisinde damar içine verdiğimiz köpük damar cidarında bir reaksiyon başlatıyor bunun sonucunda damar belli bir süre sonra eriyerek yok oluyor. Bu sayede kesip biçmeden varislerinizden kurtulmuş oluyorsunuz sonuçları açısından ameliyat ve diğer birçok yönteme göre daha garantili sonuç alabiliyoruz.

 13. Köpük tedavisinde aynı gün hem muayene hemde tedavi olup normal hayatımıza işimize dönebilirmiyiz hocam birde bacakdaki kılcal damar çatlaklarına ne tür dedavi uygulanıyor?

  • Op.Dr.Nihat AYDIN Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı
   Her türlü varisde etkili bir çözüm olan köpük tedavisine muayene olduğunuz gün başlayabilirsiniz. Bu durum günlük hayatınızı etkilemediğinden 10-15 dakikalık işlemden sonra işinize yada planladığınız günlük yaşantınıza geri dönebilirsiniz.

 14. Köpük tedavisinde aynı gün hem muayene hemde tedavi olup normal hayatımıza işimize dönebilirmiyiz hocam birde bacakdaki kılcal damar çatlaklarına ne tür dedavi uygulanıyor?

  • Op.Dr.Nihat AYDIN Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı
   Varislere uygulanan köpük tedavisinde muayeneye geldiğiniz gün hemen tedaviyede başlayabilirsiniz ve bu durum günlük hayatınızı etkilemediğinden işlerinize ve özel hayatınıza hemen geri dönebilirsiniz.

 15. Merhaba bendede orta derece varis var ameliyat demişlerdi ama skleoraterapi yonteminindede tedavi olabileceğimi soylemisleri peki ağrıları geciriyormu bu yöntem varisin tekrarlayan bi hastalık olduğunu söyleyen hekimler var

  • Op.Dr.Nihat AYDIN Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı
   Klniğimizde her türlü varis tedavisi ameliyatsız yöntemlerle yapılıyor sonuçlarıda ameliyat ve diğer yöntemler göre çok iyi, dilerseniz üctersiz muayenemize gelerek durumunuz hakkında daha detaylı bilgi verebiliriz

 16. Kopuk tedavisi icin belli bir zaman var midir? en iyi sonuc kişin mi alinir tesekkurler

  • Op.Dr.Nihat AYDIN Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı
   Köpük tedavisi her mevsim yapılabilen ve başarı oranıda mevsimlere göre değişmeyen bir tedavi şeklidir

 17. benimde variz için ,bir ayakda var kaç para lazım ,ama yeşil kartlıyım

  • Tedavi ücretleri varislerin durumuna göre belirlenmektedir. Muayene ücretsiz olup, SGK güvencesinde olan hastalar için %50 indirim uygulanmaktadır.

 18. Merhaba. Varis sadece bacaklarda mi olur? Bende çenemin alt kısmında damar genislemesi olduğu söylendi. Ameliyat oldum düzelmedi. Varis tedavisi uygun olur mu yuze de?

  • Ayça: Varis toplardamar genişlemesi olduğu için daha çok bacaklarda olur. Ama yüz bölgesinde de özellikle kılcal damar genişlemesi sık görülür. Dahası damar olan her yerde genişleme görülebilir. Muayene ederek uygun tedaviyi belirleriz.

 19. Sol vsmsafenomoral bileşke düzeyinde 6 mm,midfemoral 5 mm,diz seviyedinde 6 mm ölçülmüş olup valsalva manevrası ağır dereceli yetmezlik izlenmiştir.buna göre ne uygun olur

  • Yasemin: 4.1 mm üzeri kamu hastanelerinde ameliyat ile tedavi edilmektedir. Kliniklerimizde köpük ve damar içi RF uygulaması ile ameliyatsız tedavi edilir.

 20. Konya dan gelsem sgk karşılıyor mu.bide aynı gün tedavi olup geri dine bilir miyim

  • Ceyli: Tabii ki 30 dakika içinde tedaviniz yapılarak geri dönersiniz. Muayene ücretsiz olup, SGK güvencesinde olan hastalar için %50 indirim uygulanmaktadır.

 21. hocam slmlar .38 yaşındayım ..iki bacağımdada varis mevcut fakat sağ bacağımdaki daha ciddi ve ağrı yapıyor ..çorap giyiyorum…çorapla sorun olmuyor…fakat bacaklarımın arka tarafında hoş olmayan görüntüler var …daha önce özel bi hastane ameliyat ol damarlarını aldır demişti..ama bu damarlar ilerde kalp için sana sıkıntı yaratabilir.ve ayakta çalışmaya devam edersen varisler tekrarlar demişlerdi..ben ameliyat olmak istemiyorum…her hastaneye güvenilmiyor çünkü .sizce nasıl bi yol izlemeliyim ..yardımcı olurmusunuz.

  • Koray: Varis çorabı şikayeti azaltır fakat sorunu ortadan kaldıramaz. Bu nedene tedavi olmak gerekir. Kliniğimizde tüm varisler ameliyatsız yöntemlerle tedavi edilmektedir. Tedavi öncesi Doppler ile tedaviye engel bir durum olup, olmadığına bakıyoruz.

 22. 2 bacağımda venöz yetmezlik var rapor sonuçları aşağıdadır tedavi süresi ve yaklaşık fiyat alabilirmiyim.

  Sağ VSM çapı ayakta nötralde proksimalde en
  geniş yerde 4.2 mm diz üstü seviyesinde en geniş yerde 5.4 mm ölçülmüştür.
  Sağ VSM ‘ de valsalva manevrası ile 5-6 sn süren ters yönde akım izlenmiştir.
  Sağ bacak medialde dilate variköz venöz yapılar izlendi.

  Sol VSM çapı ayakta nötralde proksimalde en geniş
  yerde 6.2mm diz üstü seviyesinde en geniş yerde 7.2 mm ölçülmüştür.
  Sol VSPçapı ayakta nötralde proksimalde en geniş yerde 5.4 mm ölçülmüştür.
  Sol VSM ‘ de valsalva manevrası ile 4-5 sn süren ters yönde akım izlenmiştir.
  Sol bacak medialde ve posteriorda dilate variköz venöz yapılar izlendi.

 23. Özlem dayantürk

  Merhaba doktor bey,

  Ben daha önce köpük uygulaması yaptırmıştım ancak sonradan çok kilo aldım sonra tüp mide ameliyatı geçirdim ve 45 kilo verdim tekrar varislerim yoğun bir şekilde diz kapağımın altında yoğun bir şekilde çıktılar ben bu varislerden tekrar kurtulmak istiyorum .Köpük gerçekten işe yarar mı tekrar yaptırmamın bir sakıncası var mı

  • ÖZlem merhaba: Köük tedavisi uygulanan bir damarda tekrar varis oluşmaz. Ancak yeni varisler ortaya çıkmış olabilir. Oluşan her varis için köpük tedavisi uygulanabilir.

 24. Tek seansda ıkı bacak da bıtıyomu pekı tekrar gelmemıze gerek kalmıyor mu

  • Esra: Tedavinin seans sayısı varislerin yoğunluğuna göre belirlenmektedir. Tedavide kullanılan ilacın günlük kullanım dozajı bulunmaktadır. Bu dozaj varislerin tamamının tedavi edilmesi için yeterli olmadığı durumlarda ek seanslara ihtiyaç duyulmaktadır.

 25. Annemin ellerinde damar genişlemesi var tedavi ediyomusunuz….

 26. Vahdet Polatkan

  Bacaklarda ileri derecede sayılabilecek varisler içinde ameliyatsız tedavi mümkünmü? Eğer mümkün ise yaz aylarında da gelebilirmiyiz? Örneğin Temmuz ayı için arayalımmı gelelimmi? V.P. ( ismimde yayımlanmayabilirse sevinirim.)

  • Kliniğimizde bütün varislerin tedavisi ameliyatsız yöntemlerle yapılabilmektedir. Önceden randevu alarak istediğiniz tarihte gelebilirsiniz.

 27. Benim sol bacagimda 10mm genisleme var ameliyat dediler ameliyat olmadn baska yontemle kurtulabilirmiyim

  • Fidervs: Kliniğimizde varis tedavisi için ameliyat uygulanmıyor. Varis tedavisi için köpük, skleroterapi gibi teknikler kullanılmakadır. Muayeneye gelirseniz uygun teknikle ameliyata ihtiyaç kalmadan tedavinizi yaparız.

 28. İlk hamileliğimde varisler oluştu kasığımdada varis vardı doğum yaptım o zaman 20yaşındaydım daha sonra 4yıl sonra tekrar hamile kaldım su an 25 yaşındayım doktora gittiğimde 4 saniye de bir akış olduğunu söyledi ve lazer olmam gerektiğini söyledi ne yapmam gerekiyor bilgi verebilir misiniz

  • Hatice: Kliniğimizde varis tedavisi ameliyatsız yöntemlerle yapılmaktadır. Muayeneye gelerek size uygun olan teknik ile tedavi olabilirsiniz.

 29. Merhabalar hocam, hemoroid gibi rahatsızlıklara da kesin çözüm diye lazer tedavisi uyguluyorlar. Ama aradan 2 yıl gibi zaman geçtikten sonra yeniliyor. Acaba sizinde yapmış olacağınız bu yöntem ile aradan 2 yıl kadar veya uzun süre geçtikten sonra yenilermi , yenilerse tekrar ne yapmamız gerekiyor. Kesin çözüm derken bu konuya açıklık getirirseniz sevinirim. Kesin sonuç alamayacaksak eğer lütfen söyleyin ki herkes bilsin. Çünkü sağlıkta kandırılmak gerçekten insanları yıpratıyor.

  • Evren Merhaba: Hemoroid kabızlık ve fazla ıkınmaya bağlı olarak ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Uygulanacak tedaviler sorunun ortadan kalkması için kesin çözümdür. Ancak soruna neden olan faktörler ortadan kaldırılmaz ise yeni hemoroidler oluşabilir.

 30. Merhaba. Ben henüz 25 yaşımdayım. Bacaklarımda belirgin damarlar var. Görüntü dışında şikayetim yok. Tedavi olmazsam ilerler mi?

  • Eray merhaba. VAris tedavi edilmedikçe ilerleme eğiliminde olan bir hastalıktır. Erken süreçte tedavi daha kolayken ilerleyen süreçlerde varis yaraları oluşma riski bulunmaktadır. Varis yaralarının tedavisi ile oldukça meşakkatlidir. Bu nedenle en kısa sürede tedavi olmanı ve varisi tetikleyecek durumlardan kaçınmanı öneririm.

 31. Merhaba. Ben henüz 25 yaşımdayım. Bacaklarımda belirgin damarlar var. Görüntü dışında şikayetim yok. Tedavi olmazsam ilerler mi?

  • Merhaba Berkay, Varis tedavi edilmedikçe ilerleyecektir. İlerleyen varisler bacak yaralarına dönüşebilir. Bu da oldukça zorlu ve uzun bir tedavi anlamına gelmektedir. Erken süreçte tedavi olmanızı öneririm.

 32. Merhaba varis tedavilerinde seansları nasıl yapıyorsunuz hergün mü tedavi için geliyoruz

 33. Varis tedavileri kaç dk sürüyor

  • Cem: Tedavilerin süreleri birbirinden farklılık gösterebilmektedir. Ayrıca varis yoğunluğu da tedavinin süresini etkilemektedir. Örneğin köpük tedavisi varis yoğunluğuna göre 10-30 dakika arası bir sürede yapılmaktadır.

 34. Malar siğilinde tedaviden sonra kaç gün istirahat gerekli

  • Müger: Merhaba makat siğili tedavisinden sonra istirahat gerekemez. Aynı gün içerisinde iş hayatınıza ve sosyal hayatınıza dönebilirsiniz.

 35. Hocam varis tedavilerinde indirim uyguluyor musunuz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim