Türkçe İngilizce Azerice Arapça Rusça Almanca Farsça Ukrayna

Hemoroid Ağrısı Nasıl Geçer?

Hemoroid ağrısı ile alakalı tavsiye verilmeden önce makatta oluşan ağrının kaynağı iyi tespit edilmelidir. Aksi halde yanlış yönlendirme yapılmış olabilir. Makat bölgesinde ağrıya neden olan hastalıklar; anal fissür, hemoroid, perianal apse gibi hastalıklardır. Bunlardan en ağrılı ve dayanılmaz olan ise fissürdür.

Ağrının Sebebi Tespit Edilmeli!

Hemoroid yapısal olarak ağrıya neden olan bir hastalık değildir. Ancak hastalığın ilerlemesi ile birlikte memecikler makat dışına sarkar. Sarkan memeciklerin makat kasları tarafından sıkıştırılması şiddetli ağrıya neden olmaktadır. Hemoroidn bu türü tromboze olarak adlandırılmaktadır.

Hemoroid şüphesi yaşayan hastaların belirtiler ortaya çıkar çıkmaz doktora başvurulması faydalı olacaktır. Aksi halde ilk evrelerde ağrı yapmayan basur zamanla ileri evrelere ulaşarak ağrıya neden olmaktadır. Ayrıca ileri evredeki hemoroidlerin tedavisi daha kolayken ilerleyen vakıalarda tedavi daha zorlu olacaktır.

Hemoroid için Hangi Doktora Gidilir?

Gidilecek doktor tercih edilirken mutlaka proktoloji alanında uzman bir genel cerrah tercih edilmelidir. Proktoloji genel cerrahinin makat hastalıkları dalıdır. Bu sebeple hastalığın doğru tespit edilmesi için bu alanda uzman bir hekime başvurulması faydalı olacaktır.

Bu yazımızda basur ağrısını hafifleten 2 uygulamadan bahsedeceğiz. Bunlar sıcak su oturması ve anestol merhem kullanımıdır.

Sıcak su oturması nedir? Nasıl yapılır?

Sıcak su oturmasında amaç hemoroid ağrının hafiflemesi ve anal bölgenin rahatlatılmasıdır. Sıcak su oturması yapılması için öncelikle üzerine oturulabilecek bir kova yada leğen tercih edilmelidir. Kova veya leğenin 5 6 dakika oturulabilecek, yani konum olarak rahatsız etmeyecek bir yere koyulması faydalı olacaktır. Ardından leğen sıcak su ile doldurulmalı. Ancak üzerine oturulduğunda su ten ile temas etmemeklidir. Suyun sıcaklığı ve buharı ile rahatlama sağlanacaktır. Bu pozisyonda kişinin 5 6 dakika kadar bir süre oturması rahatlama için yeterli olacaktır.

Hemoroid Ağrısı Nasıl Hafifler

Verimi arttırmak adına rahatlatıcı ve ağrı azaltıcı etkileri olan papatya ve karanfil özleri suyun içerisine damlatılabilir.  Uzun süreli olmasından ise sık sık tekrarlanması daha faydalı olacaktır.

Anestol Merhem Ne İşe Yarar?

Anestol merhem lokal olarak uyuşturma etkisi bulunan bir merhemdir. Ağrının uyuşması ve dışkılama işleminin rahat bir şekilde yapılması için dışkılamadan 10 dakika kadar önce kremin uygulanması rahatlama sağlayacaktır. Ayrıca gün içerisinde kullanımı da rahatlama sağlayacaktır.

Bunlar yalnızca ağrıyı geçici olarak rahatlatacak tedavi edici özelliği bulunmayan uygulamalardır. Hastalığın kesin çözüme ulaşması için doktora başvurulmalı ve tedavi süreci başlatılmalıdır.

Ağrının Hafiflemesi Sorunun Geçtiği Anlamına Gelmez!

Hemeoroid zaman içerisinde kendiliğinden düzelecek bir sağlık sorunu değildir. Bu sebeple alınacak önlemler ve ağrıyı hafifletmek için yapılacak uygulamaların iyileşme sağlamayacağı ve hastalığın ilerlemesini durduramayacağı bilinmelidir.

Hemoroid Hastalarına Tavsiyeler

Basur sorununun temel sebebi kabızlık yani fazla ıkınmaktır. Sorun ortaya çıktıktan yani memeler oluştuktan sonra kabız kalınması da hastalığı olumsuz etkileyerek ağrılı ve rahatsız bir sürece neden olabilir. Bu nedenle hastaların kabız kalmamaya özen göstermesi önerilir. Aynı öneri tedavi sonrası süreç içinde önemlidir. Aksi halde yeni hemoroidler oluşması muhtemeldir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WhatsApp Destek
İletişim