Home / Anal Fissur (Makat Çatlağı) / Ameliyatsız Anal Fissür Tedavisi

Ameliyatsız Anal Fissür Tedavisi

Merhaba arkadaşlar bugün sizlerle makat hastalıkları arasında görülme sıklığı 2. Sırada olan anal fissür ve tedavisine dair önemli detayları paylaşacağız. Halk arasında makat çatlağı olarak da bilinen anal fissür nedenleri, belirtileri ve şikayetlerine dair detayları geçtiğimiz gün aktarmıştık, bu yazımızda özellikle son yıllarda kullanımı hızla artan botoks uygulamasını ele alacağız.

Botox enjeksiyonu

Botoks Nedir?
Botulinum toksini olarak da bilinen Botoks 2002 yılı itibariyle plastik ve estetik cerrahi uzmanlarının kozmetik amaçlı kullanması ile birlikte tıp alanında kullanımı yaygınlaşmış protein içerikli bir ilaçtır. Clostridium botulinum adı verilen bakteri tarafından üretilen botoks bilinen en güçlü nörotoksin maddedir.

Tedavisinde Botoks Kullanılan Hastalıklar: Botulinum toksini deyince insanların zihninde ünlülerin yaptığı kozmetik işlemler gelmektedir. Evet ciltte kırışıklık ve terlemeyi önlerken bunun dışında başta anal fissür olmak üzere bir çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Örnek vermek gerekirse beyin hasarlarında, göz kaymalarında (şaşılık) yanı sıra tetanoz, spastisite, inme ve tortikoliz gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Bizim konumuz makat çatlağı olduğu için yazının devamında botoksun anal fissürde kullanımı ve etkisi üzerinde yoğunlaşacağız.

Makat Çatlağında Botoks Nasıl Yapılır?
En güzel yönlerinden biri sanırım burası olup, belki inanmayacaksınız ama sadece 1 dakika gibi kısa sürede yapılmaktadır. İğne olmaktan farksız olup,  zaten iğne ile enjekte edilmektedir.

Tek Seferde 100 Ünite Uygulanması Gerekir: Bu başlık aynı zamanda sağlık uzmanlarını bilgilendirmeye de yönelik olup, kullanılan botoks dozu etkili olması için tek seferde 100 ünite uygulanması gerekir. Bunun altında kalan dozlar etki etmemektedir. İlaç pahalı olduğu için bir ampülü 2 hastaya uygulayarak tasarruf sağlamaya çalışmaktadır. Tabii ki bunun sonucunda her 2 hastada yeterli etkiyi görmeyecektir.

Botoks Nasıl Etki Eder?
Etkisini görmeden önce hastalığın yapısına bakmak gerekir. Anal fissür kabızlık problemi olan insanlarda dışkının kalın ve sert olmasına bağlı olarak rektum iç kısmında oluşan kesik, çizik halidir. Vücudumuzun her yerinde oluşan kesikler belli bir zaman sonra iyileşirken makatta çatlağın iyileşmesini engelleyen kaslar bulunmaktadır. Erken dönemde 10-15 gün içerisinde nitrogliserinli kremlerle uyuşturarak tedavi denenir. Başarılı %30 gibi düşük olan bu yöntem işe yaramaması halinde hastalara ameliyat ya da IDEA Klinik gibi gelişmiş merkezlerde botoks uygulanmaktadır. Ameliyatla yapılan tedavilerde yırtığın iyileşmesini engelleyen kas kesilmektedir.

Botoks uygulamasında ise kası kesmek yerine felç edilerek onu devre dışı bırakmaktadır. Botoks enjekte edildiği anda 10-15 gün içinde sorunlu kası minimum 6 ay boyunca etkisiz hale getirmektedir. Böylece makatta oluşan yırtığın iyileşmesine engel bir durum kalmayacaktır. Etkisi bu şekilde oluşmaktadır.

Tüm Anal Fissür Vakıalarında Uygulanmaktadır!
Özellikle kamu hastanelerinde ilacın pahalı oluşundan dolayı botoks uygulaması yoktur. Doktora gittiğinizde size ilk olarak nitrogliserinli kremlerden birini reçete ederek gönderecektir. Yukarıda da belirttiğim gibi bu ürünler sadece yeni oluşum 10-15 günlük bir süreçte etki ederken etki başarısı da 100 kişiden sadece 30-35’inde etkili olmaktadır. Sizde etki etmemesi halinde sorun kronik hale gelecek ve kamu hastanelerinde çözüm aramaya devam etmeniz halinde tek seçenek ameliyat olacaktır.

IDEA Kliniklere gelmeniz halinde ise ister yeni ister kronik olsun tüm anal fissür hastalarında botoks uygulaması yapılmaktadır. Sadece 1 dakika gibi kısa bir sürede yapıldığı için çok pratik ve ekonomiktir.

Neden Botoksu Tercih Etmeliyim?
Şimdi dilerseniz birazda uygulamanın avantajlarına ve tabii ki dezavantajlarına da bakalım.  Öncelikle öne çıkan husus ameliyatsız bir yöntem olduğu için klinik ve hatta doktor muayenehanesinde kolayca uygulanma imkanı sunmasıdır. Bunun getirdiği birçok avantaj bulunmaktadır. Aşağıda başlıklar halinde bunları görelim.

Sadece 1 Dakikada Yapılır
Yukarıda da değindiğim gibi uygulama sadece ve sadece 1 dakika içinde yapılmaktadır. Bu nedenle hastalarda korku ve endişeye neden olmamaktadır. Zaten yukarıda yer alan videoda kolay bir şekilde uygulandığı görülmektedir.

Hastanede Yatma ve İş Gücü Kaybı Yaşanmaz
Ameliyatsız bir uygulama olduğu için narkoz ya da belden aşağısını uyuşturmak gerekmez. Hatta bir şekilde uyuşturma gerekmez. Düşünsenize iğne olacağınızda uyuşturma yapılıyor mu? Hayır buda aynı şekilde bildiğiniz iğneden tek farkı içerisinde yer alan ilacın biraz pahalı oluşudur. Hasta tedavi sonrası hiçbir şey olmamış gibi işine, okuluna dönebilir. Ameliyatlarda en az 5-10  gün iş göremez raporu verilmektedir.

Dışkı ve Gaz Kaçırma Olmaz
Ameliyat ile yapılan tedavilerde kaslar kesildiği için gaz ve dışkı kaçırma riski ortaya çıkabilmektedir. Botoks uygulamasında kaslar kesilmediği için bunların hiç biri yaşanmaz.

Ağrı, Kanama, İltihaplanma Olmaz
Bir diğer güzelliği ise tedavi sonrası hiçbir ağrı, kanama ve iltihap riski yaşanmaz. Ameliyat ile yapılan tedavilerde ise bu sorunlar maalesef kaçınılmaz hale gelmektedir. Uzmanlar bu nedenle daha az şikayete neden olan kapalı anal fissür ameliyatı önermektedir. Ama biz hiç birini önermiyoruz. Çünkü tüm makat çatlağı vakıaları ameliyatsız yöntem olan botoksla tedavi edilmektedir.

Fiyatı Çok Ekonomiktir
Hastaların en çok merak ettiği hususlardan biri olan tedavi ücretleri olup, SGK’lı olup olmamanıza göre değişen rakamlar olup, maalesef burada size ücretleri açık açık yazamıyoruz. Çünkü Sağlık Bakanlığının bu yönde bir yasağı olup, 0312 431 75 47 numaralı telefonu arayarak öğrenebilirsiniz.

Ankara’da Botoks İçin IDEA Klinik
Bu başlık altında size birçok hastane ismi aktarmak isterdim ama maalesef kamu hastanelerinde böyle bir uygulama bulunmuyor. Daha çok bu işi öğrenmek isteyen asistanlar ilacı hastanın getirmesi ile yapmaktadır.

Kızılay
Türkkonut – Yener İş Hanı Atatürk Bulvarı No:81/16 Kızılay – ANKARA
Tel: 0312 431 75 47 – 0312 431 95 47
GSM & WhatsApp: 0532 350 25 87

2 comments

  1. Makat çatlağı var bende Özel sağlık sigortası tamamlayıcı sağlık sigortası var botoks yaptırabilirmiyim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Whatsapp Destek
İletişim Bilgilerimiz