Home / Genel / Yağ Bezesi Nedir? Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Yağ Bezesi Nedir? Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Bu yazımızda sizleri yağ bezeleri hakkında bilgilendireceğiz. Ne olduğundan, neden olduğundan ve nasıl tedavi edildiğinden ayrıntılı olarak bahsedeceğiz.

Yağ Bezesi (Lipom) Nedir?

Halk arasında yağ bezesi olarak bilenen cilt altı lezyonlar tıbbi olarak lipom adı ile anılmaktadır. Cilt altında yağ dokularının orantısız olarak büyümesi sonucu oluşan yumuşak ve hareket ettirilebilen şişliklere lipom ismi verilmektedir. Lipomlar büyük çoğunlukla iyi huylu, herhangi bir rahatsızlığa neden olmayan sorunlardır. Toplumun genelinde %2-%3 civarında görülmektedir. Lipomların nadiren görülen ve kanserleşme eğiliminde olan türüne liposarkom denilmektedir. Kanserler arasında en nadir görülenlerden birisidir.

Neden Olur?

Lipomlar yağ dokularının düzensiz büyümesine bağlı olarak olur. Ancak yağ hücrelerinin neden düzensiz bir şekilde büyüdüğü tıbbi olarak kesinlik kazanmamıştır. Uzmanlar tarafından genetik faktörlerin etkisi olacağı konusunda fikir birliği bulunmaktadır. Ayrıca travma ve darbelerinde yağ bezeleri ile doğrudan ilişkisi olduğu düşünülmektedir. Ayrıca obezite, aşırı alkol kullanımı, kataciğer hastalıkları ve glikoz intolerası da yağ bezeleri ile ilişkilendirilmektedir.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482343/

Yağ Bezesi İle İlişkilendirilen Hastalıklar

Lipomlar yağ bezlerinin fazla çalışmasına bağlı olarak ortaya çıkan zararsız dokulardır. Ancak lipomların altında yatan başka nedenler bulunabilmektedir. Yani lipomların oluşmasına neden olan bazı hastalıklar bulunmaktadır. Bunlar; Dercum Hastalığı (Adiposis Dolorosa) , Cowden Sendromu, Gardner Sendromu, Madelung Deformitesi.

Lipomlar yapısal olarak ağrıya veya herhangi bir şikayete neden olmazlar. Eğer ağrı şikayeti gözleniyor ise Lipomlarla beraber yukarıda bahsedilen hastalıklarda bulunuyor demek olabilir.

Yağ Bezesi Nasıl Anlaşılır? Yapısı Nasıldır?

Yağ bezeleri ağrı gibi rahatsız edici şikayetlere neden olmazlar. Deri altında oluşan şikayete neden olmayan yumuşak dokulardır. Cildin altında hareket edebilen bir yapısı bulunmaktadır.

Deri altında şişlik ile fark edilir. Lipomlar ciltte renk değişimine neden olmazlar. Bazı lipomlar 1 cm iken bazı lipomlar 10 cm kadar büyük olabilir. bir veya birden fazla olabilirler. Özellikle genetik yatkınlığı olanlarda çoklu lipomlar daha sık görülmektedir.

Lipomlar ağrı, sızı ya da herhangi bir şikayete neden olmazlar. Eğer şikayete neden oluyorsa ilişkili olduğu başka hastalıklar olduğu düşünülür. Sorunun kaynağının araştırılması tavsiye edilir.

Derinin çok altlarında bulunan, hareket ettirilemeyen ve hızlı büyüyen lipomlara dikkat edilmelidir.

Yağ bezeleri çok büyük oranla iyi huylu ve zararsızdırlar. Ancak nadiren de olsa kanserleşme riski bulunmaktadır. Derinin alt katmanlarında bulunan, sert, hareket ettirilemeyen ve hızla büyüyen lezyonların liposarkom yani kötü huylu olma riski bulunmaktadır. Bu tür lezyonların takibinin iyi yapılması önerilmektedir.

Yağ bezesi Kimlerde Görülür?

Yağ bezesi toplumda herkeste görülebilir. Toplumun genelinde görülme sıklığı %1 olarak tespit edilmiştir. Lipom bulunan hastalardan %5-6 sında ise çoklu lipomlar görüldüğü saptanmıştır. Genetik yatkınlığı olanlarda ve travmaya maruz kalanlarda ise yağ bezeleri daha sık görülür. Sorunun görülme yaş aralığı ise yapılan çalışmalarla 40-60 yaş arası olarak tespit edilmiştir.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK482343/

Yağ Bezesi Nasıl Tedavi Edilir?

Lipomlar zararsız olmasına rağmen kimi zaman konumu, büyüklüğü ve estetik açıdan rahatsız edici olması gibi sebepler bağlı olarak tedavi ettirilmek istenir. Deri altında oluşan bu yağ dokularının tedavisinin tek yolu cerrahi müdahale ile vücuttan tahliye edilmesidir.

Halk arasında yaygın olarak tavsiye edilen krem, ilaç gibi tedavilerin tıbbi anlamda bir geçerliliği bulunmamaktadır. Takdir edersiniz ki cilt yüzeyine uygulanan bir ürünün cildin altında bulunan bir dokuyu yok etmesi pek akla uygun değildir.

5 Dakika’da Lipomlarınızdan Kurtulmak İçin İdea Klinik Ankara Şubemizi Ziyaret Edebilirsiniz.

Yağ bezesi cerrahi müdahale ile çıkarılmaktadır. Bu nedenle hastalığın tedavisi genel cerrahi uzmanları tarafından yapılmalıdır.

Yağ bezesi bölgesel uyuşturma ile narkoza gerek kalmadan yapılabilmektedir. Yağ dokusunun ciltten çıkarılması için çıkarılacak dokunun 3te 1i kadar kesi yapılması yeterlidir. Fazla kesi estetik açıdan istenmeyen bir görüntüye neden olmaktadır. Bu nedenle tedavinizi en az kesi ile yağacak bir hekim seçmeniz yararınıza olacaktır. Örneğin 4-5 cmlik bir doku çıkarılması için 1 cm kesi yapılması yeterlidir.

Bölgesel uyuşturma ile lipom 5 dakika içerisinde çıkarılabilir. İşlem sonrasında hasta hayatına ara vermeden aynı gün içerisinde gündelik hayatına dönebilir. Tedavi sonrasında pansuman gibi özel bir bakım uygulamasına ihtiyaç duyulmaz.

IDEA’da Ücretsiz Muayene Olabilirsiniz!

İdea Klinik Ankara’da muayenelerimiz ücretsizdir. Sizde ücretsiz muayene imkanından yararlanmak ve lipomlarınızdan 5 dakika içerisinde kurtulmak isterseniz kliniğimizi ziyaret edebililirsiniz. Ayrıca kliniğimize gelmeden yalnızca fotoğraf yollayarak sanal muayene imkanından yararlanabilir ve bilgi alabilirsiniz. Bilgi ve randevu almak için 0532 350 25 87 numaralı hattan kliniğimize ulaşabilir, whatsapptan fotoğraf göndererek tedavi ve ücret hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Whatsapp Destek
İletişim Bilgilerimiz