Home / Genel / Nasır Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Nasır Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Nasır toplumda az veya çok herkesin karşılaştığı bir durumdur. Nasır genel olarak bir sağlık sorunu olarak değerlendirilmekten ziyade estetik sorun olarak kabul edilir. Hafif düzeyli nasırlar herhangi bir şikayete neden olmazken ilerleyen nasırlar ciddi boyutlu şikayetlere neden olabilmektedir. Bu yazımızda nasırla alakalı bilinmesi gerekenlerden, nasırın ilerlemesinin nasıl engelleneceğinden ve tedavi gerektiren nasırların nasıl tedavi edileceğinden ayrıntılı olarak bahsedeceğiz.

Nasır Nedir?

Nasır cildin sürtünme ve dıştan gelen etkilere karşı vücudun kendini korumak için gösterdiği tepki sonucu cildin kalınlaşmasıdır. Ciltte ki her kalınlaşma nasır olarak nitelendirilmemektedir. Cilt kalınlaşmasının nasır olarak değerlendirilebilmesi için kalınlaşan ciltte 1 mm genişliğinde nasır kökü adı verilen nidusun bulunması gerekmektedir.

Nasır dış yüzeylerle en çok etkileşim kuran ellerde ve ayaklarda görülmektedir. Özellikle ayaklarda oluşan nasırlar can sıkıcı boyutlara ulaşabilir. Hatta bazı hastalarda yürüme güçlüğüne dahi neden olabilir.

Nasır Kökü ( Nidus)

Neden Olur?

Bazı sağlık sorunlarının oluşmasının nedeni ihmalkarlık ve dikkatsizliktir. Nasır da bu sağlık sorunlarından birisidir. Uygunsuz ayakkabı seçimi ayaklarda oluşan nasırların başlıca sebebidir. Ayakların yanlış basılması da sürekli olarak ayağın aynı noktasına baskı uygulanmasına neden olmasından dolayı nasır oluşumuna zemin hazırlayabilir.

Uygunsuz ayakkabı seçimi ayak nasırlarının başlıca sebebidir.

Toplumda ayağı vuran ve dar ayakkabılar giyilmesinin nasıra neden olduğu az çok bilinmektedir. Ancak ayağa dar olan ayakkabı nasır yapar diye kısıtlamak yerine ayağa uygun olmayan ayakkabı tercih edilmesi şeklinde kullanılması daha geniş çaplı ve daha doğru olacaktır. Evet ayağa dar olan ayakkabının ayağın belli noktalarına baskı uygulaması nasır oluşmasına neden olmaktadır. Dar ayakkabılar gibi geniş ayakkabılarda nasır oluşmasına neden olmaktadır. Geniş ayakkabının içerisinde ayaklar sürtünmeye maruz kalır ve zaman içerisinde sürtünmenin etkisiyle bölgedeki cilt kendini korumak için kalınlaşır. Kalınlaşan ciltte zaman içerisinde nasır ve nasır kökü oluşur. Konumuna göre oldukça rahatsızlık verici olabilmektedir.

Nasıl Anlaşılır?

Nasır oluşumu cildin sertleşmeye başlaması ile kendisini belli etmektedir. Genel olarak insanlar tarafından ciltte oluşan sertleşme pek önemsenmez ve kendi haline bırakılır. İlk başlarda ağrı ya da herhangi bir rahatsızlığa neden olmayan cilt sertleşmesi oluşmasını tetikleyen durumlar ortadan kaldırılmaz ise rahatsızlık verici boyutlara ulaşmaktadır. Sorunun ilerlemesi ile nasır kökü oluşur. Nasır köküne uygulanan baskı kat kat fazla hissedilmesinden dolayı ağrıya neden olur.

Nasıl Geçer/ Engellenir?

Nasırın ihmal ve dikkatsizliğe bağlı olarak oluştuğuna değinmiştik. Korunmak ve ilerlemesini engellemek için oluşmasına neden olan durumların ortadan kaldırılması şarttır. Cildin sertleşmesi önlenerek nidusun oluşması önlenir ve bu sayede cerrahi müdahale aşamasına gelmeden nasırlaşma engellenmiş olur.

Örneğin yeni kullanılan bir ayakkabı ayağı vuruyorsa ikinci gün tekrar giyilmemelidir. Ayağı vuran ayakkabının ısrarla giyilmesi nasırlaşmaya neden olur. İlla ki ayakkabı kullanılmak isteniyorsa da başka ayakkabılar ile dönüşümlü olarak kullanılması tavsiye edilmektedir. Temelde mantık cildin belli bölgesini sürekli olarak baskı ve sürtünmeye maruz kalmaktan korumaktır.

Ayrıca yeni oluşan sertleşmelerin ciltten temizlenmesi de sorunun ilerlememesi açısından önemlidir. Sertleşme yumuşatılarak topuk taşı veya törpü gibi ürünlerle ciltten temizlenmelidir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Nasır tedavisi cerrahi müdahale ile nasır ve kökünün ciltten çıkarılması şeklinde yapılır. Kök çıkarılmadan yalnızda üstten kalın derinin alınması tam bir tedavi sağlamaz. Sorunun devam etmesine neden olur.

Doktorlar ilk etapta çıkarma işlemini ameliyat ile yapmaktaydı. Ancak zamanla tıbbi gelişmeler sayesinde ameliyata gerek kalmaksızın nasırlar radyofrekans tekniği ile çıkartılmaktadır. Bölgesel uyuşturma ile genel cerrahi uzmanları tarafından yapılmaktadır. Aşağıdaki videoda nasırın RF ile nasıl çıkarıldığını görebilirsiniz. RF cihazı sayesinde nasırlardan dakikalar içerisinde kurtulmak mümkün.

Tedavi edilen nasırın tekrar etmemesi için nasır oluşmasına neden olan durum veya durumların devre dışı bırakılması gerekmektedir. Aksi halde nasır problemi tekrar edebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Whatsapp Destek
İletişim Bilgilerimiz