online randevu tedavi ücretleri
Biz Sizi Arayalım tedavi ücretleri online randevu

Mikro Sinüsektomi

Bir önceki konumuzda sizlere erkeklerde en sık görülen makat hastalıklarından birini kıl dönmesi aktarmıştım. Pilonidal Sinüs olarak da bilinen kıl dönmesi özellikle 15-35 yaş arası erkekler, uzun süre oturanlar ve araç kullananlarda görülmektedir. Sorunun nedenleri, belirtileri, şikayetlerini vs tekrardan değinmek yerine bu yazımızda kıl dönmesi ameliyatlarında son yıllarda hayli popüler halen bir uygulama olan Mikro Sinüsektomi yöntemini ele alacağız.

Ankara Mikro Sinüsektomi

Mikro Sinüsektomi Nedir?
Kıl dönmesi tedavisine yönelik geliştirilmiş uygulamalardan biri olup, ameliyat olarak sınıflandırılmaktadır. Çünkü tıp literatüründe 0,5 cm üzeri kesi ile yapılan tüm tedaviler ameliyat olarak anılmaktadır. Kıl dönmesi tedavisine yönelik geliştirilmiş onlarca yöntemden biri olmasına karşın bazı üstünlükleri ile diğerlerinden ayrılmaktadır.

Op. Dr. Atilla Kaya Tarafından Geliştirildi: Atilla bey benimde tıp fakültesinden arkadaşım olup, bu vesile ile kendisini bir kez daha tebrik etmek istiyorum. İstanbul’da yaşayan kıl dönmesi hastaları Atilla beyi Bakırköy’de bulunan kliniğinde ziyaret ederek Mikro Sinüsektomi ile tedavi olabilirler.

Nasıl Yapılır?
Tüm ameliyatlarda mantık cilt altında biriken kılları onları saran zar ile çıkarmaktır. Mikro sinüsektomi de ise asıl amaç en küçük kesi ile çıkarmaktadır. Yapılan geliştirmeler ile kesi oranı 1,5 cm’e kadar düşürülmüştür. Klasik ameliyatların kesi oranına bakarsanız 28 cm’e kadar olduğunu görürsünüz.

Sağlıklı Dokuya Zarar Verilmez: Pilonidal sinüs problemi uzun yıllar hiç fark ettirmeden ilerleyebilir. Bazen de hastalar utandıkları için doktordan uzak durmaktadır. Tabii ki bu kaçış ağrı, apse, iltihap ile son bulmaktadır. Çünkü hiçbir kıl dönmesi hastası ömrünü bu şekilde geçiremez. Şişlik, apse ve iltihap gibi sorunlar ortaya çıktığında artık sorunun hayli ilerlediğini anlayabiliriz. Makatta akıntı ile başlayan şikayetler akıntının mümkün olmadığı hallerde ağrılı şişliklere yani apseye bırakmaktadır. Apse olduğunda mutlaka boşalttırmak gerekir.

Siz yapmamanız halinde apse 1 hafta içinde kendiliğinden boşalacak ve çıkış deliği oluşacaktır. Yani sorunun etrafı iyice genişleyecektir. Klasik yöntemlerde kesi tüm alanı kaplayacak şekilde olup, buda 30 cm’ye varan bir kesik demektir. Bunun dışında kıl dönmesi birden fazla noktada olabilir. Klasik ameliyatlarda yine aynı şekilde geniş bir alanı kapsayacak şekilde kesi yapılır. Tabii ki bu durum sağlıklı dokuya da gereksiz zarar vermek anlamına gelmektedir.

Mikro Sinüsektomi uygulamasında ise birden fazla noktada pilonidal sinüs varsa ayrı ayrı 1,5-2 cm kesiler ile yapılmaktadır. Aşağıda yer alan videoda meslektaşım Op. Dr. Atilla Kaya bu durumu daha net bir şekilde anlatmakta ve ameliyat esnasında çektiği video ile göstermektedir. Şimdi yazıya kısa bir ara vererek mikto sinüsektomi yönteminin nasıl yapıldığına bakalım.

Neden Mikro Sinüsektomi Uyguluyorum?
Hastalarımla yaptığım görüşmelerde neden bu yöntemi tercih ettiğim soruluyor. Çünkü yazının giriş kısmında da belirttiğim gibi yaklaşık 50 farklı uygulama tarif edildi bunların içlerinde çağdaş kabul edilen Bascom, Pit Picking ve Sinüsotomi’de bulunmaktadır. Benim bu yöntemi seçmenin birçok sebebi var bunu dilerseniz başlıklar halinde aktarayım.

5 Dakikada Yapılır, Ameliyathane Gerekmez
En güzel yönlerinden biri Mikro sinüsektomi için hastanelerin ameliyathanesini kullanmak gerekmez. Sadece 5 dakika gibi kısa bir sürede yapılmaktadır.

Narkoz Yok, Hastanede Yatmak Yok, İş Gücü Kaybı Yok
Bir diğer güzel yönü ise ameliyatı yapmak içi hastayı genel anestezi ile uyutmak ya da belden aşağısını uyuşturmak gerekmez. Sadece birkaç santim alanda uyuşturma yapmak yeterlidir.  Narkoz uygulanmadığı için hastanın hastanede yatma zorunluluğu bulunmamaktadır. Bunlara ek olarak kesi çok küçük olduğu için hasta aynı gün evine, işine, okuluna dönebilmektedir. Yani işgücü kaybı gibi istenmeyen sonuçlara neden olmaz.

Tekrarlama Riski Yok
Klasik ameliyatlarla tedavi olan hastaların %40 gibi büyük bir bölümü 2-3 yıl içerisinde yeniden pilonidal sinüs olmaktadır. Yani klasik eski yöntemlerde tekrarlama riski çok yüksek olup, mikro sinüsektomi uygulamasında ise tekrarlama riski %1 bile değildir.

Pansuman Yaptırmak Gerekmez
Klasik ameliyatlarda hasta belli bir süre günlük pansuman yaptırması gerekir. Mikro Sinüsektomi’de hiçbir zaman buna gerek duymazsınız.

Fiyatı Çok Ekonomik, SGK Geçerli
Hastaların en çok seveceği yönlerinden biride ücretleri olup, ameliyat olmadığı için kat kat daha ekonomik bir yöntemdir. Burada sizlere Sağlık Bakanlığı yasağı gereği bilgi veremiyorum ama sizi şaşırtacak kadar cazip fiyatlı olduğunu ve SGK’lı hastalara %50 indirim yapıldığını belirtmeliyim.

Ücretsiz Muayene İmkanından Yararlanın
Ankara’da Mikro Sinüsektomi yöntemi ile sağlığınıza kavuşmak isterseniz kliniğimde SGK’lı hastaların muayenesi ücretsiz olarak yapılmaktadır. Bunun için yapmanız gereken 0312 431 75 47 numaralı telefondan size uygun tarih ve saate randevu almaktır.

https://www.ideaklinik.com/mikro-sinusektomi-ameliyati.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017 Frontier Theme

[]
1 Step 1
Sizi Aramamızı İster misiniz?
Adınız Soyadınız
Telefon NumaranızLütfen boş bırakmayınız
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder