Home / Genel / Varis Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?

Varis Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?

Bu yazımızda varis hastalarında görülen belirti ve şikayetler ele alnımıştır. Sizde varis hastalığına dair şüphe taşıyorsanız belirtileri inceleyerek sorununuzun varis olup olmadığını anlayabilirsiz. Varis şikayeti ide doktora başvuran hastaların kendi kendine yaptıkları ön tanı büyük ölçüde doğru çıkmaktadır. Hastalığını tespit eden bireylerin varisleri ilerlemeden doktora başvurması önerilmektedir. Bu sayede erken tanı ve tedavinin avantajlarından yararlanabilir.

Varis Belirtileri Nelerdir?

Varisler estetik sorun olarak kabul edilen kılcallar ve sağlık sorunu olarak kabul edilen toplardamar genişlemeleri olarak iki ana başlık altında incelenmektedir. Toplardamar genişlemeleri ise kendi aralarında orta ve büyük ölçekli varisler olarak gruplandırılır.

Kılcal Varis Belirtileri

İnsan vücudundan toplardamarlar ve atardamarlar olmak üzere iki ana damar grubu bulunmaktadır. Bu ana damarlar kılcallar ile birbirine bağlıdır.

Kılcal varisler bu yardımcı damarlarda görülmektedir. Çapları 1 mm ve altında olan kırmızı bir örümcek ağına benzeyen damar çatlaklardır. Genel olarak herhangi bir şikayete neden olmazlar. Yalnızca nadire sızlama şikayeti görülebilir. Bu nedenle sağlık sorunundan ziyade estetik sorun olarak kabul edilir. Yanda bulunan görseli inceleyerek kılcalların nasıl göründüğünü daha net anlayabilir ve sorununuzun kılcal olup olmadığını tespit edebilirsiniz.

Kılcal Varisler

Kılcallar genişleyip ileri dereceli ve sağlık sorunu olarak adlandırılan varislere dönüşmezler. Bunun yerine örümcek ağı gibi yayılırlar. Erken müdahale ile geniş alanlara yayılmadan önüne geçilebilir. Sıklıkla yüz bölgesinde ve bacaklarda görülür. Özellikle yüz bölgesinde oluşan kılcallar estetik açıdan oldukça rahatsız edici olabilmektedir.

Toplardamar Genişlemesi Belirtileri

Sağlık sorunu olarak kategorize edilen varisler toplardamarlarda ortaya çıkan yapısal bozulma ve genişlemedir. Bacaklarda ağrı, kramp, deride renk değişimi ve damarların belirginleşmesi, şişlik, ödem, kaşıntı, kanama ve bacak ülseri gibi belirtiler görülmektedir.

Bacaklarda Ağrı

Sorun sadece rahatsız edici görüntü ile sınırlı kalmayıp, aynı zamanda bir dizi şikayetlere nede olmaktadır. Onlardan ilki bacaklarda ağrı olmaktadır. Özellikle gününün ilerleyen saatlerinde başlayıp, akşama doğru şiddeti artan bacak ağrısı ile karşı karşıya kalırsınız. Elbette ki tüm bacak ağrıları varis ile alakalı değildir. Varis ağrısı olup, olmadığını anlamak için 2 basit test yapabilirsiniz.

30-60 Dakika Yürüyüş Yapın: Ağrısı olan insanlar genelde bir köşede sabit durmayı tercih eder. Varis hastalarında bu durum kesinlikle hatalı olup, ağrıdan kurtulmak için durmak yerine hareket etmeli 30-60 dakika tempolu yürüyüş yapmalısınız. Bu esnada ağrınız kendiliğinden geçiyorsa yaşadığınız ağrı varis kaynaklı demektir. Çünkü yürüyüş esnasında tüm kaslar gibi bacak kasları da çalışmakta ve kan akışını düzene sokmaktadır. İmkanınız varsa her gün 30-60 dakika yürüyün ne fazla kilo, nede ağrı şikayetiniz kalacaktır.

Bacaklarınızı Kalp Seviyesinden Yukarıda Tutun: Yaşadığınız bacak ağrısının varis kaynaklı olup, olmadığını anlamak için yapacağınız bir diğer test ise yere uzanarak (bu yatakta olabilir) bacaklarınızı 20-30 cm yukarıda yani kalp seviyesinin üzerinde tutmaktadır. Kan akışını kolaylaştıran bu uygulama için medikal firmaları varis yastığı şeklinde ürünler satmaktadır. Çok fazla gerekli olmayıp, onun yerine bacaklarınızın altına normal 1-2 yastık koyabilirsiniz. Özellikle yatarken bu şekilde uyumanız sabaha rahat bir şekilde uyanmanızı sağlayacaktır.

Kramp

Varis şikayetleri arasında gösterilen bir diğer neden ise kramp olup, normalde bir tür kas problemi olmasına karşın varis hastalarında da sık görüldüğü bilinmektedir. Günün her saati karşımıza çıkabilmesine karşın özellikle geceleri yatarken sizi acı içinde uyandırabilmektedir.

Damarlarda Şişlik ve Ödem

İlk başlarda neredeyse hiçbir belirtisi ve şikayete neden olmayan varisler daha çok hastalığın ilerlemesi ile kendini hissettirmektedir. Varis bölgede kan akşının sorunlu bir şekilde ielerdiği hatta bazı durumlarda durması anlamına gelmektedir. Kirli kanın kalbe ulaşamayıp bölgede birikmesi bacaklarda şişlik ve ödeme neden olmaktadır.

Deride Renk Değişim- Damarların Belirgin Hale Gelmesi

Genelde insanlar hastalığı bacaklarında anormal damar görünümü ile fark ederler ya da herhangi bir muayene esnasında doktor tarafından fark edilir. Kirli kanın damarda birikmesi damarların genişleyerek yapısal hasar almasına neden olmaktadır. Yapısal hasara uğrayan damarlar kıvrımlı bir hal alarak ciltten belirgin bir hale gelmektedir. Damarların ciltten belirgin bir hal alması sorunun ilerlediği anlamına gelmektedir.

Kaşıntı

Bir diğer belirti ise varisli bölgelerde görülen kaşıntılardır. Kaşıntı normalde deriye olan bakteriyel saldırı ile ortaya çıkarken bu sefer daha çok toplardamarlarda bekleyen kirli kanın neden olduğu üzerinde durulmaktadır.

Kanama

Varis belirtilerine dair aktaracağım son husus bacaklarda kanama olup, artık yolun sonuna geldiğimiz anlamına gelmektedir. Çünkü toplardamarlar bir balon değil ki sınırsız bir şekilde genişlesin. Bir noktadan sonra genişleme yerini damarlarda çatlamaya ve cilt dışına kanamaya bırakacaktır. Bu durum bazen ciddi olup, kanı durdurmak için tampon yapmak gerekir. Önlem almadığınızda bu kanamalar zamanla bacaklarda iyileşmesi güç yaralar yani varis ülserine neden olmaktadır. Bu aşamaya gelmeden mutlaka tedavi olmalısınız.

Hangi Doktora Gidilir?
Damarlarda anormal görünüm, ağrı, kramp, kaşıntı probleminiz varsa mutlaka kalp ve damar cerrahisi uzmanına muayene olmalısınız. Dahiliye ve Cildiye uzmanlarına muayene olmak yeterli olmaz. IDEA Klinik bu konuda size ücretsiz muayene imkanı sunmaktadır.
Adres: Türkkonut – Yener İş Hanı Atatürk Bulvarı No:81/16 Kızılay – ANKARA
Telefon:
0312 431 75 47 – 0312 431 95 47
GSM & WhatsApp: 0532 350 25 87

Varis Tedavi Ücretleri Ne Kadar?
Evet arkadaşlar bir diğer önemli detay ise tedavi ücretleri olup, bu konuda maalesef size net bir rakam verme imkanım olmayacaktır. Çünkü her insanda hastalığın tipi ve boyutu farklı olmaktadır. Buda fiyatların farklı olmasına neden olmaktadır. Örnek A hastası basit bir kılcal damar için geliyorsa B hastası ilerlemiş kalın varislerle kliniğimize müracaat edebilmektedir. Bu durum her hastada tedavi ücretlerinin farklı olmasına neden olmaktadır. Ücretinizi öğrenmek için kliniğimize gelerek ücretsiz muayene olabilirsiniz. Tüm hastalar için muayene ücretsiz olup, SGK’lı hastaların tedavisinde %50 indirim uygulanmaktadır. Kliniklerimiz randevulu hasta kabul etmekte olup, 0312 431 75 47 numaralı telefon yanı sıra internet sitemiz üzerinden randevu oluşturabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Whatsapp Destek
İletişim Bilgilerimiz