Varise Ne İyi Gelir?

Varis toplar damalarda meydana gelen bir hastalıktır. Bu yazımızda varis neden olur, varis nasıl geçer, varise ne iyi gelir, varis ağrısına ne iyi gelir, varis nasıl tedavi edilir, en iyi varis tedavisi hangisidir gibi varis hakkında en çok merak edilen soruların cevapları detaylı olarak ele alınacaktır.

Varis Neden Oluşur?

Varis toplar damar kapakçıklarının bozulmasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Kapakçıkların bozulması kirli kanın damarda birikmesine ve damarın yapısının bozulmasına neden olmaktadır. Damarın bu şekilde yapısal olarak bozulması, genişlemesi ve kıvrımlı bir hal alması varis hastalığıdır.

Varis Belirtileri Nelerdir?

Varis hastalığında ilk etapta ciddi şikayetler görülmez. Ama hastalığın ilerlemesi ile birlikte ciddi ve gündelik hayatı zorlaştıracak şikayetler görülmeye başlamaktadır. Varis hastalığının belirtileri şunlardır;

Bacaklarda ağrı, sızlama, kaşıntı

Bacaklarda kramp (özellikle gece ortaya çıkan kramplar)

Bacaklarda ağırlık ve yorgunluk hissi

Ciltte renk değişimi

Ciltten belirgin ve çıkık damarlar

İleri aşama varisler kanama ve bacak yaralarıdır.(1)

Varis Nasıl Geçer?

Varis damarın yapısında orta çıkan bir sorundur. Bu nedenle kendi kendine geçmez. Yüzeyse olarak kullanılacak krem ve ilaçlarında faydası yoktur. Cilt üzerinden sürülen bir krem cilt alında bulunan damara etki edemez. Varisler ancak doktor müdahalesi ile geçer. Ancak gerekli önlemler alınması ile oluşması ve ilerlemesi engellenebilir.

Varise Ne İyi Gelir?

Varis oluşmasını ve oluşan varislerin ilerlemesini engellemek mümkündür. Varisten korunmak için başlıca yöntemler şunlardır;

Hareketli bir yaşam tarzı benimsenmelidir.

Uzun süre oturmaktan ve uzun süre ayakta durmaktan kaçınılmalıdır.

Özellikle genetik yatkınlığı olanlar varis egzersizleri yapmalıdır.

Hamam, sauna gibi sıcak ortamlar damarların gevşemesine neden olduğu için varis oluşma riskini arttırır. Bu nedenle riskli kişilerin bu tür ortamlara sık gitmesi önerilmez.

Dar giysiler, topuklu ayakkabılar varis riskini arttırır. Bu nedenle varisten korunmak için çok dar olmayan kıyafetler tercih edilmelidir.

Bol su içmek ve sağlıklı beslenmek kalp damar sağlığı açısından oldukça önemlidir. Sağlıklı bir dolaşım sistemi varis riskini azaltmaktadır.

Aşırı kilolu olmak varis riskini büyük oranda arttırmaktadır. Bu nedenle kilo kontrolü varisten korunmak için önemlidir.

Oluşmuş varislerin ilerlemesinin önlenmesi için doktorun reçete edeceği uygun varis çoraplarının kullanılması da oldukça etkilidir.

Varis Nasıl Tedavi Edilir?

Varisler geçmiş yıllarda ameliyatla tedavi edilmekteydi. Ancak geliştirilen ameliyatsız varis tedavi yöntemleri sayesinde varis ameliyatı güncelliğini yitirmiştir.

Varisler ameliyatsız olarak lazer, radyo frekans, köpük, skleroterapi, yapıştırma ve mikro flebektomi yöntemleri ile tedavi edilebilmektedir. Hangi yöntem ve ya yöntemlerin kullanılacağı doktorun yapacağı doppler muayenesi ile belirlenmektedir.(2)

İdea Klinik Ankara Ücretsiz Varis Muayenesi

En İyi Varis Tedavisi Hangisidir?

En iyi varis tedavisi hastanın varisinin yapısına en uygun ameliyatsız tedavidir. Genelleme yapılarak en iyi varis tedavisi budur demek doğru değildir. Orta boy varislerde sıklıkla köpük ve skleroterapi, kılcal damarlarda lazer ve radyo frekans tedavisi, kalın varislerin tedavisinde ise mikro flebektomi yöntemi tercih edilmektedir.

Ameliyatsız Varis Tedavisi Avantajları Nelerdir?

Varis hem sağlık hem de estetik açıdan rahatsızlığa neden olmaktadır. Ameliyatsız tedavilerde kesi ve dikiş olmaması sayesinde tedavi sonrasında hiç iz kalmaz. Bu sayede estetik bir şekilde tedavi edilebilir.

Kesi ve dikiş olmaması sayesinde hastane yatışı ve evde istirahat gerektirmez. Hastalar tedavi sonrasında aynı gün işine ve sosyal hayatına dönebilir.

Hastane yatışı ve narkoz gibi prosedürler olmaması sayesinde ameliyat yöntemine göre çok daha ekonomiktir.

Ameliyat korkusu olanların bile kolaylıkla yaptırabileceği kadar pratik tedavilerdir. Varislerin çokluğuna göre 10-30 dakika kadar kısa sürede tedavi tamamlanabilmektedir.

Estetik varis tedavileri hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Tedavi Edilen Varisler Tekrar Eder Mi?

Ameliyatsız varis tedavileri ile sorunlu damarlar kalıcı olarak kapatılır. Varisli damarlar çürük diş gibidir. Tedavi ile tamamen yok edilir. Ancak nasıl bir dişinizi çektirmeniz diğer dişlerinizin çürümesine engel olmayacaksa benzer şekilde tedavi edilen varis sonsuza kadar yok olur. Ama varis oluşma sebepleri ortadan kaldırılmaz ise küçük bir ihtimalle başka damarlarda genişleme olabilir.

Varisli Damarın Kapatılması Sağlık Açısından Sorun Yaratır Mı?

Toplardamarların görevi vücutta kullanılan kirli kanın temizlenmek üzere kalbe pompalanmasıdır. Varis oluşan damarlarda bu işlem artık yapılamaz. Haliyle bahsi geçen damarların vücuttaki işleyişe olumlu bir katkısı bulunmamaktadır. Aksine kirli kanın taşınamaması sağlık açısından olumsuz sonuçlara neden olmaktadır. Bu nedenle sorunlu damarın kapatılması değil kapatılmaması sağlık açısından sorunlara neden olmaktadır.

Varis Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Varis olan damarlarda kirli kan birikir ve sağlıklı bir dolaşım sağlanamaz. Kirli kanın damarda birikmesi damarların yapısının bozulmasına neden olur. Kan birikince damar genişler. Genişleyen damarlarda bir süre sonra kanama görülebilir. En son aşamada ise bölgede kan akışının tamamen durması ile birlikte bacak yaraları oluşur. Bu yaralara varis ülseri denir. Bölgede sağlıklı bir dolaşım olmaması nedeniyle yara iyileşemez. Uzun bir tedavi süreci gerekir.

Yaz Aylarında Varis Tedavisi Yapılır Mı?

Varis tedavisi için özel bir mevsim ya da zaman bulunmamaktadır. Varisler oluştuklarından sonra her zaman tedavi edilebilir. Erken tedavi edilirse derecesi ilerlemez. Şikayetlerin derecesi artmaz.

Gebelik ve Emzirme Döneminde Tedavi Uygulanıyor Mu?

Kadınlarda varislerin en sık oluştuğu dönem gebelik dönemidir. Bebeğin varlığı ile anne vücudundaki kan miktarında artış olur ve bu durum damarlara daha fazla baskı uygulanmasına neden olur. Baskı uygulanan damarlar varis oluşması açısından daha uygundur. Ayrıca gebelikte salgılanan hormonlar damar yüzeylerinde gevşemeye neden olmasından dolayı varis oluşmasına zemin hazırlar.

Gebelik ve emzirme dönemi bebeği doğrudan etkileyen bir süreç olması sebebiyle bu dönemlerde varis tedavisi uygulanmamaktadır.

Varis Muayenesi Nasıl Yapılır?

Varis muayenesi hastanın sedye üzerinde ayakta durduğu konumda yapılır. Bunun sebebi ise varislerin en rahat ayakta durulan pozisyonda görülmesidir. Ayrıca doktorun gerekli görmesi halinde damar ultrasonu anlamına gelen doppler çekimi yapılır. Doppler sayesinde varisler hakkında ayrıntılı bilgi elde edilmiş olur.


Kaynaklar

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK470194/#:~:text=The%20primary%20pathologies%20related%20to,venous%20pressure%20in%20the%20extremity.

2.Lin, F., Zhang, S., Sun, Y., Ren, S., & Liu, P. (2015). The management of varicose veins. International surgery100(1), 185-189. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4301287/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Whatsapp Destek
İletişim Bilgilerimiz