online randevu tedavi ücretleri
Biz Sizi Arayalım tedavi ücretleri online randevu

Kıl dönmesi hastalığının tedavisinde kullanılan farklı teknikler bulunmaktadır. Farklı tedavilerin bulunması hastaların aklına en iyi, en etkili, en kolay, tedavi hangisidir gibi soruları getirmektedir. Bu yazımızda tedavi tekniklerini ayrıntılı olarak ele alıp avantajlı ve dezavantajlı yönlerinden bahsedeceğiz.

Kıl Dönmesi Tedavisinde Kullanılan Tedavi Uygulamaları Nelerdir?

Kıl dönmesi vücuttan kopan ve düşen saç, kıl gibi yabancı maddelerin sürtünmeye bağlı olarak kuyruk sokumu bölgesinden derinin altına geçmesidir. Deri altında biriken kıllar vücut tarafından kendini korumak amacıyla bir kapsül içerisine hapsedilir. Tedavide amaç kapsülün vücuttan çıkarılmasıdır.

Kıl dönmesi tedavisinde kullanılan teknikler şunlardır; Flap, fenol, bascom, açık bırakma ve microsinüsektomidir.

En İyi Kıl Dönmesi Tedavisi Nasıl Belirlenir?

Uygulanacak tedavinin verimi değerlendirilirken dikkat edilmesi gerekn hususlar şunlardır; kesi miktarı, tekrar etme riski, başarı oranı, kıl dönmesi kapsülünün çıkarılması, işe ve sosyal hayata dönüş süresi, tedavi sonrası bakımı.

Başarılı ve hasta konforu yüksek bir tedavi için kesi miktarının minimal olması gerekir. Kesi miktarı ne kadar fazla olursa hasta konforu o kadar düşer ve iyileşme süreci uzar. Ayrıca tedavi sonrasında ekstra bakım gerektirir. Bu nedenle de hastanın sosyal hayata dönüş süresinin uzamasına neden olur. Bu nedenle tedavi tercihi yapılırken mutlaka kesi miktarı az olan ve başarı oranı yüksek olanı tercih edilmelidir.

Açık Bırakma Tekniği

Bu teknikte kıl dönmesi kapsülünün bulunduğu alan genişçe çıkarılır. Açık kalan alanın kendi kendine dolması için bırakılır. İyileşme süreci oldukça meşakkatlidir. Her gün pansuman yapılması gerekir.

Yaranın tamamen iyileşmesi 6 ay kadar bir zaman alabilir. Ve bu süreçte düzenli pansuman gerekir. Ancak hasta yaklaşık 1 hafta sonrasında işine dönebilir. Yaklaşık 25 dakika gibi bir sürede bölgesel uyuşturma ile yapılır. Açık yara olması nedeniyle iltihap ve kötü koku oluşabilir. İlk zamanlar kanama görülebilir. Zorlu bir operasyon olması nedeniyle ciddi boyutlu ağrıya neden olabilir.

Hasta konforunun düşük, kesi miktarının çok olması nedeniyle önerilen bir teknik değildir.

Fenol Tedavisi

Başlık fenol tedavisi olsa da fenol uygulaması tam anlamıyla bir tedavi değildir. Bunun sebebi uygulamada kıl dönmesi kapsülünün vücuttan çıkarılmamasıdır.

Fenol uygulamasında ince cerrahi aletlerle kıl giriş deliklerinden girilerek kıllar temzilenir. Ardından bölgeye yeni kıl girişi olmaması için bölgeye fenol uygulanır. Hasta kısa süreli olarak rahatlama yaşasa bile kıl kapsülü vücuttan çıkarılmadığı ve kıl giriş delikleri kapatılmadığı için hastalık büyük ihtimalle tekrarlayacaktır. Uygulaması kolay olmasına karşın tam anlamıyla bir tedavi olmaması nedeniyle tavsiye edilen bir uygulama değildir.

Flap Ameliyatı

Bu teknikte kıl dönmesinin olduğu alan genişçe çıkarılır. Çıkarılan alana yan kısımlarda bulunan sağlıklı doku eklenerek dikilir. Kesilen ve dikilen parçanın şekline göre farklı isimlerle de anılmaktadır. Yaklaşık olarak 10-12 cm lik bir alanda kesme ve dikme işlemi yapılması nedeniyle estetik açıdan oldukça rahatsız edici bir görüntüye neden olur.

Zorlu bir ameliyat olmasına karşın tekrar etme riski azdır. Bunun nedeni ise bölgeye sağlıklı doku dikilmiş olmasıdır. Ancak uygulama ve hasta konforu açısından tavsiye edilmeyen bir tekniktir. Narkozla yapılması nedeniyle büyük çaplı olarak sayılan ameliyatların bütün yan etkilerinin görülme riski bulunmaktadır.

Bascom Ameliyatı

Tıbbi olarak 0.5 mm üzerinde kesi ile yapılan işlemler ameliyat olarak kabul edilmektedir. Bascom tekniğinde kesi az olmasına rağmen 0.5 mm den büyük olması nedeniyle ameliyat olarak nitelendirilmektedir.

Bascom ameliyatında kesi miktarı diğer ameliyatlara göre oldukça azdır. Diğer ameliyatlarda kıl dönmesi çevresindeki dokularla birlikte çıkarılmaktadır. Bascom ameliyatında ise amaç daha az kesi ile kıl kapsülünün çıkartılmasıdır. Kesinin az olması sayesinde oluşabilecek riskler diğer uygulamalara nazaran oldukça hafif düzeylidir. Narkoza ihtiyaç duyulmadan bölgesel uyuşturma ile yapılabilir. Bu sayede hastalar gündelik hayatına kısa sürede dönebilir.

Microsinüsektomi Ameliyatı

Kıl dönmesi tedavisinde yapılan ameliyatlar arasında en az kesiyle yapılandır. Flap ve açık bırakma yöntemlerinde 7-10 cm arasında kesi yapılırken microsinüsektomi uygulamasında yalnızca 2 cm lik bir kesi açılarak kıl dönmesi kapsülü vücuttan çıkartılır. Kesinin minimal olması sayesinde hasta konforu oldukça yüksektir. 10 dakika süren bir işlem sonrasında hasta 15 dakika dinlendikten sonra gündelik hayatına dönebilir. Klasik ameliyatlarda ise hastanın minimum 1 hafta dinlemesi gerekir. İşlem sonrasında herhangi bir pansuman ve özel bakıma gerek duyulmaz.

Microsinüsektomi ameliyatında kıl kapsülü çıkarılması sayesinde hastalığın tekrar etme riski oldukça azdır.


Kıl dönmesinde kullanılan teknikler olumlu ve olumsuz yönleri ile aktarılmıştır. Bunlardan bascom ve microsinüsektomi kesi az olması ve hasta konforu yüksek olması nedeniyle tavsiye edilir.

Kıl Dönmesi Ameliyatını Hangi Doktor Yapar?

Makat bölgesinde ortaya çıkan hastalıklar genel cerrahlar tarafından yapılmaktadır. Ancak her genel cerrah makat bölgesinde ortaya çıkan hastalıklar hakkında ayrıntılı bilgi ve uzmanlığa sahip olmayabilir. Genel cerrahinin proktoloji alanın makat bölgesi hastalıkları anlamına gelmektedir. Özellikle güncel yöntemler olan bascom ve microsinüsektomi uygulamaları proktoloji uzmanlarınca uygulanmaktadır. Bu nedenle doktor tercih edilirken genel cerrah olsa bile anal bölge hastalıklarında uzmanlığı olup olmadığının araştırılması tavsiye edilir. Bu sayede güncel olmayan bir tedavi ile ameliyat olmak zorunda kalmazsınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

© 2017 Frontier Theme

[]
1 Step 1
Sizi Aramamızı İster misiniz?
Adınız Soyadınız
Telefon NumaranızLütfen boş bırakmayınız
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft - WordPress form builder